ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ترکیب بندی و رنگ در شمایل نگاری شیعی نگارگری تیموری و صفوی

Year: 1395
COI: OSPL02_152
Language: PersianView: 333
This Paper With 30 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 30 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا حسین آبادی - استادیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه سیستان و بلوچستان
وحید هزار - دانشجوی فارغ التحصیل رشته پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه سیستان و بلوچستان

Abstract:

هنر شمایل نگاری از جمله عناصری است که جزء اجتناب ناپذیر بسیاری از ادیان دانسته شده است و با فراز و نشیب های بسیاری در طول تاریخ ادیان مواجه بوده است. شمایل نگاران حوزهی هنر قدسی و دینی، به مرور با گذر زمان به قوانینی دست یافتند که به مدد آنها مفاهیم عمیق عرفانی موجود در ادیان و رخدادهای مهم تاریخی مربوط به هر دین را به صورت نظامی از یادآورها و نشانههای خاص هر دین در قالب سمبول ها و رمزها بیان کنند. در این میان، شمایل نگاری شیعی که نخستین بار در ایران در عهد ایلخانان صورت پذیرفت و در دوره ی تیموری و صفوی به اوج خود رسید، بدون توجه به احکام شرعی اسلامی در خصوص منع تصویرگری چهره، به ویژه تصویر اولیای الهی به نگارش کتب مصور همراه با نگاره هایی با مضامین مذهبی پرداخت. تعدادی نسخ خطی، تحت حمایت هنری حاکمیت تیموریان به وجود آمدند که تصاویر پیامبر اسلام (ص) و اصحابش و همین طور امام علی (ع) و دو فرزندش امام حسن (ع) و امام حسین (ع) را به نمایش می گذاشتند. در ابتدای دوران صفویه نیز، تعدادی از تصاویر نسخ خطی به ترسیم عناصر شیعی اختصاص یافتند. در این پژوهش با تحلیل عناصر رنگ، فرم، ترکیب بندی و فضای چهار نگاره ی دربرگیرنده ی شمایل نگاری شیعی مربوط به دوره ی تیموری و صفوی، کوشش شده است تا ویژگی های تصویری این گونه شمایل نگاری معرفی گردد. در نهایت، این پژوهش با تطبیق یافته های حا صل از تحلیل نگاره ها رو شن می کند که شمایل نگاران شیعی از ترکیب بندی های دارای حرکت منحنی و حلزونی برای تداعی حرکت معنوی انسان به سوی حق بهره گرفته اند. ایجاد تعادل در اثر به واسطه ی قرینه سازی، خصوصیت مشترک دیگری در تمام نگاره ها م یباشد. بارزترین ویژگی رنگ شناسی این نگاره ها نیز ایجاد تضادهای سرد و گرم، تیره- روشن، هارمونی و هماهنگی رنگی است. با توجه به منابع اندک در دسترس و پژوهش های کم در زمینه ی شمایل نگاری شیعی، تحقیقاتی از این د ست میتواند نحوه ی بهره گیری هنرمندان ایرانی از عنا صر بصری در جهت انتقال مفاهیم ویژه ی مذهب شیعه را عیان سازد.

Keywords:

شمایل نگاری شیمی،ترکیب بندی،رنگ،تیموری،صفوی

Paper COI Code

This Paper COI Code is OSPL02_152. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/830358/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین آبادی، زهرا و هزار، وحید،1395،بررسی ترکیب بندی و رنگ در شمایل نگاری شیعی نگارگری تیموری و صفوی،The 2nd International Conference on Orientalism, Iranian Studies and Bidl Research،https://civilica.com/doc/830358

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,099
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support