Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر تاموکسیفن روی سیتولوژی سرویکس در مبتلایان سرطان پستان: یک متاآنالیز

Year: 1387
COI: JR_IJBD-1-4_007
Language: PersianView: 257
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مژگان کریمی زارجی - استادیار زنان، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، فلوشیپ انکولوژی زنان
نادره بهتاش - استاد زنان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ژنیکولوژیست، انکولوژیست
اعظم السادات موسوی - استاد زنان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ژنیکولوژیست، انکولوزیست
راضیه هاشمی - استادیار زنان، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، فلوشیپ انکولوژی زنان

Abstract:

سرطان پستان شایعترین بدخیمی در زنان است و تعداد زیادی از بیماران به واسطه پیشرفت های موجود در زمینه تشخیص و درمان سالها زنده میمانند. همچنین در ایران پس از سرطان پستان، سرطان سرویکس بیشترین تعداد را در میان بدخیمی های ژنیتالیا به خود اختصاص داده است. لذا مطالعهای با هدف بررسی اثر تاموکسیفن روی نتایج سیتولوژی سرویکس و اهمیت پاپ اسمیر در تشخیص به موقع بدخیمی های رحم و سرویکس در مبتلایان سرطان پستان انجام شد.روش بررسی: با بررسی کلیه اطلاعات موجود در Medline بین سالهای 1980-2008 ارتباط تاموکسیفن با بدخیمی های سرویکس و رحم و تاثیر این دارو روی سیتولوژی سرویکس ارزیابی شد. در این متا آنالیز، مطالعات مورد- شاهدی، کوهورت و مشاهدهای مورد بررسی قرار گرفت و در موارد عدم وجود مطالعات کلینیکی، گزارشات موردی منتشر شده در مجلات معتبر علمی مورد ارزیابی و بحث قرار گرفتند. هدف اصلی، مکانیسم عمل تاموکسیفن و اثرش روی اپیتلیوم سرویکس میباشد.یافته ها: از مجموع 892 ژورنال که در آن ارتباط تاموکسیفن را با دیگر بدخیمی ها بررسی کرده بودند، 182 مقاله ارتباط آن را با سرطانهای زنان نشان داده و تنها 55 مقاله ارتباط این دارو با تغییرات پاپاسمیر را بررسی کرده بودند که فقط 4 مورد بیانگر متاستاز ایزوله سرویکس در مبتلایان سرطان پستان بود. با توجه به عدم وجود مطالعات تصادفی کلینیکال نمیتوان شدت ارتباط تاموکسیفن با بدخیمی های ژنیکولوژیک را تعیین کرد، اما ارتباط تاموکسیفن با سرطان آندومتر بیشتر شناخته شده است.نتیجه گیری: علیرغم رابطه مشخص تاموکسیفن با سرطان آندومتر، درگیری سرویکس در مبتلایان سرطان پستان به ندرت رخ میدهد. اما در تمام موارد، خونریزی واژینال قبل از تشخیص رخ داده است. لذا توجه به معاینه لگنی سالانه و پاپ اسمیر و مراجعه سریعتر جهت کورتاژ آندومتر و اندوسرویکس در صورت بروز خونریزی و یا ترشح واژینال مقاوم به درمان برای رد بدخیمی های سرویکس و رحم ضرورت دارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJBD-1-4_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/833001/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی زارجی، مژگان و بهتاش، نادره و موسوی، اعظم السادات و هاشمی، راضیه،1387،تاثیر تاموکسیفن روی سیتولوژی سرویکس در مبتلایان سرطان پستان: یک متاآنالیز،https://civilica.com/doc/833001

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 3,483
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support