ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اعتبارسنجی نسخه ایرانی ایندکس درد و اختلال عملکرد شانه در زنان ماستکتومی شده به علت سرطان پستان

Year: 1393
COI: JR_IJBD-7-2_002
Language: PersianView: 180
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بهمن آقایی - کارشناس ارشد پرستاری، مراقبت های ویژه
رضا نوروز زاده - مربی هیات علمی دانشکده پرستاری- مامایی، دانشگاه شاهد
محمدرضا حیدری - استادیار دانشکده پرستاری- مامایی، دانشگاه شاهد

Abstract:

درد و محدودیت حرکت شانه از عوارض رایج بعد از جراحی ماستکتومی بوده که کیفیت زندگی زنان را میتواند به شدت تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از ابزارهای مناسب سنجش کیفیت عملکرد عضو در این دسته از مددجویان میتواند راهنمای مناسب برای مداخله و درمان باشد. به همین منظور این مطالعه به ترجمه مقیاس (SPADI) به زبان فارسی و تعیین خصوصیات روانسنجی آن می پردازد.روش بررسی: پژوهش حاضر مطالعه روششناسی است. داده ها از 90 بیمار زن بعد از جراحی ماستکتومی رادیکال مدیفیه با درد شانه جمع آوری شد. ابزار گردآوری دادهها شامل: برگه مشخصات دموگرافیک و مقیاس اختلال درد و کارکرد شانه (SPADI) بود. بخش اول پرسشنامه مربوط به ارزیابی درد و دارای پنج گویه و بخش دوم پرسشنامه مربوط به ارزیابی ناتوانی شانه و دارای هشت گویه است. جهت بررسی ثبات داخلی ابزار SPADI و تعیین همبستگی بین گویه ها از ضریب همبستگی آلفای کرونباخ و برای بررسی روایی سازه ابزار از تحلیل عامل اکتشافی استفاده شد.یافته ها: مقدار آلفا کرونباخ برای نمره کل مقیاس، 0/94 بود. ضریب همبستگی خوشهای (ICC) محاسبه شده برای نمرات اخذ شده بار اول و بار دوم، عدد CI=0/79 -0/91) 0/86 و (P<0/001 بود. نتایج تحلیل عامل اکتشافی حاکی از آن بود که %79/94 کل واریانس توسط 3 گویه اول تبیین میشود.نتیجه گیری: نتایج تحقیق حاکی از آن است که ابزار SPADI برای بررسی درد و اختلال عملکرد شانه در زنان ایرانی ماستکتومی شده به علت سرطان پستان دارای روایی و پایایی مناسب است.

Keywords:

درد و اختلال عملکرد شانه، ماستکتومی رادیکال مدیفیه، روایی، پایایی، تحلیل عامل اکتشافی.

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJBD-7-2_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/833115/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آقایی، بهمن و نوروز زاده، رضا و حیدری، محمدرضا،1393،اعتبارسنجی نسخه ایرانی ایندکس درد و اختلال عملکرد شانه در زنان ماستکتومی شده به علت سرطان پستان،https://civilica.com/doc/833115

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support