ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی فاکتورهای موثر در تعیین حجم ریه تحت تابش در بیماران با سرطان پستان در رادیوتراپی تطبیقی 3 بعدی Confourmal 3D

Year: 1397
COI: JR_IJBD-11-1_003
Language: PersianView: 219
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمیده نادری - فیزیست رادیوتراپی، مرکز رادیوتراپی صدرا، قم، ایران
سعید کریم خانی زندی - متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی، مرکز رادیوتراپی صدرا، قم، ایران
محسن حسنی - فیزیست رادیوتراپی، مرکز رادیوتراپی صدرا، قم، ایران
سپیده سعادتمند - فیزیست رادیوتراپی، مرکز رادیوتراپی صدرا، قم، ایران

Abstract:

نتایج مطالعات نشان دهنده آن است که برخی عوارض قلبی- ریوی، همانند پنومونیت رادیاسیون ریه، در بیماران رادیوتراپی شده در درمان سرطان پستان با فاکتورهای مختلفی از جمله مقدار حجم ریه تابش دیده در ارتباط است. لذا در این مطالعه به بررسی فاکتورهای تعیین کننده حجمی از ریه که تحت تابش اشعه میباشند، پرداخته شده است.روش بررسی: در این مطالعه تجربی بالینی، 48 بیمار زن با سرطان پستان که تحت درمان رادیوتراپی 3D CRT قرار گرفتند، انتخاب شد و تمام ارگانهای حساس به همراه ناحیه درمانی (PTV) براساس اطلس RTOG در سیستم طراحی درمان Isogray رسم گردید . پس از آن پارامترهای CLD، MLD و GPD اندازه گیری شد و با استفاده از منحنی های DVH رابطه میان درصدی از حجم ریه تابش دیده با پارامترهای ذکر شده به دست آورده شد.یافته ها: بر اساس نتایج بهدست آمده، ارتباط خطی میان پارامترهای CLD و GPD با درصدی از حجم ریه تابش دیده در میدان های تانژانسیل به دست آمد. به طور نمونه در ریه سمت راست برای CLDهایی با مقادیر 15، 25 و 35 میلی متر به ترتیب %10 ، %17 و %24 از حجم ریه در میدان های تانژانسیل قرار میگیرند.نتیجه گیری: ارتباط بین CLD و حجم ریه واقع شده در میدان های تانژانسیل برای ریه چپ و راست معنادار بود. با افزایش یک واحد CLD، به طور متوسط انتظار داریم حجم ریه چپ و راست به ترتیب %2 و %3/2 افزایش پیدا کند.

Keywords:

رادیوتراپی، سرطان پستان، CLD، GPD، حجم ریه تابش دیده

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJBD-11-1_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/833202/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نادری، حمیده و کریم خانی زندی، سعید و حسنی، محسن و سعادتمند، سپیده،1397،بررسی فاکتورهای موثر در تعیین حجم ریه تحت تابش در بیماران با سرطان پستان در رادیوتراپی تطبیقی 3 بعدی Confourmal 3D،https://civilica.com/doc/833202

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

4.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 1
3 0
2 0
1 0

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support