Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی رفتار رشد ترک توده های سنگی با استفاده از آزمایش قطعات ترک دار استوانه ای شکل

Year: 1389
COI: GCI14_171
Language: PersianView: 1,323
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مجیدرضا آیت الهی - استاد دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک
محمدرضا محمدعلیها - عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
مسعود حیدری خواص - دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران(سخنران)، دانشکده مهند

Abstract:

میزان مقاومت در برابر رشد ترک یا همان چقرمگی شکست توده های سنگی، پارامتر مهمی برای تحقیق رفتار شکست گسل ها هنگام زلزله می باشد. موسسه بین المللی مکانیک سنگ (ISRM) برای محاسبه چقرمگی شکست در توده های سنگی، قطعات مختلفی را پیشنهاد داده است. یکی از این قطعات، نمونه استوانه ای با ترک لبه ای تحت خمش سه نقطه ای می باشد. در این مقاله به بررسی آزمایشگاهی تاثیر هندسه اولیه ترک بر رفتار رشد ترک و مقدار چقرمگی شکست سنگ مرمریت هرسین با استفاده از این قطعه پرداخته می شود. برای انجام آزمایش ها، 30 قطعه استوانه ای شکل، مطابق با ابعاد استاندارد تهیه و مورد آزمایش قرار گرفت. از این تعداد، 15 قطعه دارای ترک چورون v شکل و 15 قطعه با ترک ساده مستقیم می باشند. نتایج این آزمایش ها نشان داد که مقدار چقرمگی شکست این نوع سنگ با استفاده از قطعات دارای ترک چورون به مراتب بیشتر از قطعات دارای ترک ساده است. علاوه بر این مشاهده گردید که سطح شکست قطعات دارای ترک چورون نسبت به قطعات با ترک ساده، بعد از شکست، به مراتب صاف تر می باشند. نتایج حاصل از این تست ها نشان می دهد که نوع هندسه ترک تاثیر قابل توجهی در رفتار شکست مواد سنگی دارد، به گونه ای که این موضوع می تواند در تحلیل شکست گسل ها نیز مورد توجه قرار گیرد.

Keywords:

گسل , سنگ مرمر , قطعه استوانه ای تحت خمش سه نقطه ای , چقرمگی شکست , شکل هندسه ترک

Paper COI Code

This Paper COI Code is GCI14_171. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/83377/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آیت الهی، مجیدرضا و محمدعلیها، محمدرضا و حیدری خواص، مسعود،1389،بررسی رفتار رشد ترک توده های سنگی با استفاده از آزمایش قطعات ترک دار استوانه ای شکل،14th Geophysics Conference of Iran ،Tehran،https://civilica.com/doc/83377

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • آیت اللهی مجیدرضا، محمدعلیها محمدرضا، ثقفی حامد، «بررسی اثر ابعاد ...
  • Ouchterlony, F. Fracture toughness testing of rock with core based ...
  • _ _ _ _ for the single ede ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 23,842
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support