ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاب آوری فضایی بازارهای سنتی (موردپژوهی: بازار قیصریه اصفهان)

Year: 1396
COI: JR_BAGH-14-52_005
Language: PersianView: 241
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا شیرانی - کارشناس ارشد طراحی شهری،دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر ، تهران، ایران
پروین پرتوی - دکتری شهرسازی، استاد گروه شهرسازی،دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر، تهران، ایران
مصطفی بهزادفر - دکتری شهرسازی، استاد گروه شهرسازی،دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران

Abstract:

تا بآوری در شهرسازی مفهوم نوظهوری است که در سطح جهانی از اوایل دهه 1990 میلادی مورد توجه قرار گرفته است.این مفهوم در ابتدا دارای دیدگاهی صرفا اکولوژیکی بود، لیکن در طی زمان گام به گام توسعه یافت و به ابعاد و مسایل دیگرمرتبط با جوامع شهری، چون اجتماعی، اقتصادی و ... نیز توجه شد. یکی از ابعاد پراهمیت تاب آوری، بعد فضایی است کهبه ادامه حیات فضاهای شهری با حفظ هویتشان در طی تغییرات مختلف م یپردازد. در بررسی تاریخی فضاهای شهری،میزان متفاوت حیات آنها و به عبار تدیگر تفاوت در میزان تاب آوری اشان مورد توجه است. ازای نرو می توان این سوال رامطرح کرد که چه عواملی در تاب آوری یک فضای شهری اثرگذار است ازطرفی یکی از انواع فضاهای شهری که علیرغمتغییرات و بحران های مختلف محیطی در طی تاریخ به نحو مطلوبی به حیات خویش ادامه داد هاند، بازارهای سنتی هستند.لذا این سوال نیز پیش می آید که چه عواملی سبب تاب آوری در بازارهای سنتی طی ادوار طولانی شده است در این راستاپژوهش حاضر با هدف پاسخ به سوالات مطرح شده، به طورخاص در بررسی بازار قیصریه شهر اصفهان می کوشد به عواملیبپردازد که موجب تاب آوری این فضای شهری شده است. روش پژوهش، کیفی و مبتنی بر بررسی موردی با استفاده از شیوهتوصیفی-تحلیلی و رویکرد تحلیل محتواست. ابتدا با شیوه استدلال قیاسی و مراجعه به منابع معتبر، دو عامل اجتماعی وکالبدی تاب آور ب ه عنوان شاخص های مدل مفهومی تاب آوری فضایی ارایه شده و سپس با بررسی نمونه موردی تحقیق ونیز تحلیل محتوای استقرایی متن مصاحبه های انجام گرفته، درجهت تدقیق عوامل موثر در تداوم استفاده از نمونه موردیپژوهش، به تدوین شاخص های تاب آوری فضایی اثرگذار در بازار قیصریه اصفهان اقدام شده است. نتایج اجمالی این تحقیقحاکی از این است که ساخت انعطاف پذیر و مستحکم بازار همراه با حفاظت و مرمت مستمر از آن در کنار وجود کاربری هایمتنوع، هویت منحصر به فرد فضا، آسایش محیطی و زیبایی در فضا، امکان دسترسی به فضاها و کاربری های مختلف از اینفضا و سرانجام تعلق خاطر به مکان در بازار قیصریه اصفهان به تاب آوری فضایی این فضای شهری تاریخی انجامیده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-14-52_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/834987/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شیرانی، زهرا و پرتوی، پروین و بهزادفر، مصطفی،1396،تاب آوری فضایی بازارهای سنتی (موردپژوهی: بازار قیصریه اصفهان)،https://civilica.com/doc/834987

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,201
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support