ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی گزینه های مدیریتی پسماند باغستان شهریار به روش ارزیابی چرخه عمر (Life Cycle Assessment)

Year: 1397
COI: JR_EMSD-1-2_002
Language: PersianView: 200
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ساسان اسمعیلی - کارشناس رشته ی محیط زیست، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دانشکده منابع طبیعی، تهران، ایران
حسین واعظ زاده - استادیار، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دانشکده منابع طبیعی، تهران، ایران

Abstract:

مدیریت مواد زاید جامد به عواملی چون تولید ذخیره در محل، جمع آوری، حمل و نقل، پروسه و بازیابی و دفع مواد زاید جامد از جامعه ی صنعتی، مربوط می شود. امروزه مدیریت مواد زاید جامد یک فعالیت میان بخشی است که بر اساس اصول مهندسی، پایه ریزی شده است. همچنین این بخش شامل مسایل اقتصادی، شهری، برنامه ریزی محلی و علوم اجتماعی نیز می شود. جمع آوری و دفع بیش از 35 هزار تن زباله روزانه در 530 شهر کشور با توجه به رشد روز افزون جمعیت و ازدیاد زباله که بازتاب آن افازیش بی رویه ی هزینه های بهداشتی و اقتصادی کشور است، مسیله ی مهمی است که باید از هم اکنون در برنامه های آموزشی، پژوهشی و اجرایی کشور؛ مد نظر قرار گیرد. مدیریت جامع پسماند (Integrated Solid Waste Management) اصلاحی است که کلیه ی فعالیت های مرتبط با مدیریت پسماند یک جامعه به کار می رود. هدف اصلی مدیریت جامع پسماند، سامان بخشیدن به پسماند جامعه به شیوه ای است که بهداشت عمومی و ملاحظات زیست محیطی و مطالبات مردم را برای استفاده مجدد و بازیافت، برآورد نماید. روش ارزیابی چرخه حیات (Life Cycle Assessment) به عنوان یکی از ابزارهای پشتیبان تصمیم گیری برای انتخاب گزینه های مناسب تر برای دفع پسماند و کمک به مدیریت جامع پسماند تلقی می شود. در مطالعه ی حاضر از این روش به منظور بررسی وضعیت حاضر سامانه مدیریت پسماند شهر باغستان شهریار استفاده گردید. برای این منظور دو سناریو تعریف شد. سناریوی اول مبتنی بر انتقال 100 درصد پسماند تولید شده به محل دفن و سناریوی دوم مبتنی بر تبدیل 25 درصد پسماند به کمپوست و انتقال چهار درصد آن به پروسه ی بازیافت و ا نتقال 71 درصد باقی مانده به لندفیل می باشد. داده های مورد نیاز سیاهه نویسی چرخه ی حیات با بررسی منابع و تهیه پرسش نامه و تکمیل آن به وسیله پرسنل و نیز مطالعات صحرایی جمع آوری شد. سیاه نوسی چرخه حیات به کمک نرم افزار IWM صورت پذیرفت. سپس نتایج به دست آمده از سیاهه نوسی به پنج طبقه اثر شامل مصرف انرژی، گازهای گلخانه ای، گازهای اسیدی، مه دود فتوشیمیایی و خروجی های سمی تخصیص داده شد. نتایج حاکی از آن بود که با اعمال سناریوی دو نسبت به سناریوی یک میزان موارد مذکور به خصوص گازهای گلخانه ای به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

Keywords:

مدیریت جامع پسماند , ارزیابی چرخه که حیات , سناریوی یک و دو , نرم افزار IWM , گازهای گلخانه ای , باغستان شهریار

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_EMSD-1-2_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/835147/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسمعیلی، ساسان و واعظ زاده، حسین،1397،بررسی گزینه های مدیریتی پسماند باغستان شهریار به روش ارزیابی چرخه عمر (Life Cycle Assessment)،https://civilica.com/doc/835147

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support