ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM): اساس کار، مکانیسم و عملکرد

Year: 1396
COI: JR_NAISL-1-2_004
Language: PersianView: 1,397
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

وحید مددی اورگانی - دانشگاه یاسوج، دانشکده فنی و مهندسی، گروه مهندسی شیمی
علیرضا نیکزاد - دانشگاه یاسوج، دانشکده علوم پایه، گروه فیزیک، کارشناس دستگاه AFM، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه یاسوج
رقیه پرویزی - دانشگاه یاسوج، دانشکده علوم پایه، گروه فیزیک

Abstract:

میکروسکوپ های نیروی اتمی (AFM) به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات شناسایی در مقیاسنانو شناخته شده است. این میکروسکوپ، با استفاده از سوزنی بسیار تیز که در حالت ایده آل در نوک آنتنها یک اتم جای می گیرد، خواصی از نمونه های مورد آنالیز را به صورت غیر مستقیم، ارایه می دهد و نقشبه سزایی را در پیشرفت تحقیقات علوم مختلف از جمله نانوفناوری، الکترونیک، انرژی، فضانوردی و غیرهایفا کرده است. نیروهای میان نوک سوزن و نمونه مورد بررسی می توانند از انواع نیروهای واندروالسی،الکترواستاتیکی، اصطکاکی، الکتریکی، مغناطیسی، چسبندگی، مویینگی و نیروهای اتمی باشد که بستهبه وجود این نیروها و فاصله سوزن تا سطح نمونه حالت های بررسی به سه صورت تماسی، غیر تماسی وضربه ای تقسیم بندی می شوند. از آنجایی که هیچ گونه محدودیتی از لحاظ خواص فیزیکی مواد برای ایندستگاه وجود ندارد، می توان از آن جهت مطالعه انواع مواد رسانا، نارسانا و نیمه رسانا استفاده کرد. ازروی جابجابی تیرک و انحراف انعکاس پرتو لیزر، تصویر سطح تهیه می شود. با ایجاد تغییرات کوچکیدر ولتاژ، پیزوالکتریک در راستاهای y, x و z دارای تغییرات مکانیکی شده و می توان محل تیرک را به جاهای مختلف نمونه انتقال داد. تصاویری از میکروسکوپی نیروی اتمی موجود در آزمایشگاه مرکزیدانشگاه یاسوج در حالت های مختلف نشان داده شده است. کیفیت تصاویر و میزان تفکیک پذیری بسیاربالای آن ها قابل مقایسه با سایر تصاویر می باشد و نشان از آنالیز مطلوب تر و دقت بالای تصویربرداریاین دستگاه نسبت به دیگر دستگاه های موجود است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_NAISL-1-2_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/836186/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مددی اورگانی، وحید و نیکزاد، علیرضا و پرویزی، رقیه،1396،میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM): اساس کار، مکانیسم و عملکرد،https://civilica.com/doc/836186

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 3,145
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support