ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

درس آموخته های زلزله 1382 بم

Year: 1396
COI: ICHED08_144
Language: PersianView: 265
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

رضا کامیاب مقدس - جهاددانشگاهی استان کرمان- جهاددانشگاهی
حدیث امیری - دانشگاه علوم پزشکی کرمان- دانشگاه علوم پزشکی کرمان
رضا امیری - جهاد دانشگاهی استان کرمان

Abstract:

زمینه و هدف: در این مقاله تجربیات عینی و عملی نگارندگان و جمعی از مدیران موثر و دست اندر دستکاران در زلزله دی ماه 1382 شهرستان بم در زمینه های مختلف ارایه گردیده است. در ابتدا و به عنوان مقدمه خلاصه ای از موقعیت جغرافیایی، ویژگی های زمین شناختی، جمعیتی، شهرسازی، اقتصادی و بهداشتی و درمانی شهر بم بیان گردیده و سپس به ارایه ویژگی های زلزله بم اشاره شده است. در متن مقاله به تفکیک به چالش های عمده مدیریتی و سعی و خطاها در زمینه های ذیل و تبعات ناشی از آن پرداخته شده است.آواربرداریتدفین کشتگانراه های مواصلاتیاسکان موقتتامین غذا و مایحتاج اولیهو در نهایت نتایج حاصل از این تجربیات به صورت راهکارهای کاربردی در هر حوزه ارایه گردیده است.روش کار: با توجه به اهداف مورد نظر روش کار شامل دو مرحله بوده است. در مرحله اول از طریق مطالعات کتابخانه ای و جستجوی وب سایت ها چک لیستی شامل فعالیت های مدیریتی در زمان وقوع زلزله تنظیم گردید. در مرحله دوم با استفاده از چک لیست تهیه شده در مرحله پیشین و نیز تعدادی سوال باز به مصاحبه با تعدادی از افراد درگیر در زلزله بم پرداخته شد تا از این طریق عملکردهای مدنظر در اهداف مشخص گردد، مصاحبه شوندگان بصورت هدفمند انتخاب شدند. برای رسیدن به اشباع داده ای 30 مصاحبه صورت گرفت. داده ها با روش چارچوب تحلیلی، تحلیل شدند. یافته ها: لزوم تشکیل بانک اطلاعات تجهیزات و ماشین آلات سنگین اعم از خصوصی و دولتی در هر استان و ایجاد شبکه ملی در جهت دسترسی سریع و بلافاصله به تجهیزات مورد نیاز تدوین محتوای یک دوره آواربرداری جهت آموزش عمومی و کارکنان دستگاه های اجرایی ذیربط در این زمینه توسعه بکارگیری از تکنولوژی روزآمد در زمینه زنده یابی مکان یابی اردوگاه های اسکان موقت در هر شهرستان با استفاده از نقشه های GIS ایجاد آمادگاه های پشتیبان منطقه ای ویژه زمان بروز بحرانشناسایی مسیرهای فرعی منتهی به مراکز بزرگ جمعیتی ویژه تردد خودروهای امدادی تهیه طرح جامع مدیریت بحران زلزله زلزله بم علیرغم تبعات هولناک مادی و معنوی و ویرانی یکی از زیباترین باغ شهرهای حاشیه کویر ایران و جان باختن دهها هزار نفر از شهروندان ایرانی از جنبه های گوناگون یک کارگاه آموزشی عظیم به وسعت شهرهای بم و بروات و روستاها و توابع آن برای متخصصان در رشته های گوناگون بوده است. متخصصان و محققان علوم فنی و مهندسی، مدیریت، بهداشت و سایر زمینه های علمی امکان تجربه آموزیهای گسترده و عمیق از این کارگاه عظیم آموزشی که به بهایی بسیار گزاف مهیا گردیده است را پیدا کرده اند. لذا پرداختن به این موضوع و مستندسازی تجربیات این بحران نقش تعیین کننده ای در افزایش بهره وری از منابع و ارتقا کارآیی مدیران و بهبود فرآیند تصمیم گیری در زمان بروز بحران های مشابه و مهیا نمودن تمهیدات لازم قبل از بروز بلایای مشابه در جهت حرکت از مدیریت بحران به مدیریت ریسک، ایفا می کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICHED08_144. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/852570/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کامیاب مقدس، رضا و امیری، حدیث و امیری، رضا،1396،درس آموخته های زلزله 1382 بم،8th International Congress on Health in Emergencies and Disaster ،Tehran،https://civilica.com/doc/852570

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 6,247
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support