ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تدوین مدل مراقبت از گروه های آسیب پذیر در بلایا در ایران

Year: 1396
COI: ICHED08_299
Language: PersianView: 228
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

زهرا عباسی دولت آبادی - دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
سیدحسام سیدین - دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران،
آیدین آرین خصال - دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران

Abstract:

زمینه و هدف: شناسایی افراد آسیب پذیر و برنامه ریزی جهت ارایه خدمات مراقبتی مناسب از جمله وظایف دولت ها جهت کاهش آسیب ناشی از حوادث و بلایا و افزایش آمادگی جامعه است. مطالعه حاضر با هدف شناسایی دسته بندی گروه های آسیب پذیر در ایران و ارایه مدل مراقبت از آنها در بلایا در ایران انجام گردید. روش پژوهش: مطالعه کیفی حاضر در سه مرحله انجام گردید. در مرحله اول، تحلیل اسناد با رویکرد کیفی، جهت شناسایی دسته بندی گروه های آسیب پذیر و قوانین حمایتی از آنها در بلایا، انجام گردید. پس از جستجو در پایگاه های الکترونیک سازمانها و مراجعه حضوری به سازمانها، 25 قانون، سیاست و برنامه های کشور ایران؛ گردآوری شد و با روش تحلیل محتوای هدایت شده، تحلیل شدند. در مرحله دوم جهت شناسایی دسته بندی گروه های آسیب پذیر در کشور ایران و ارایه مدل مراقبتی از آنها از نظر خبرگان و افراد تحت تاثیر بلایا در ایران، مصاحبه های نیمه ساختاریافته با 36 نفر ( 20 نفر متخصص و 16 نفر از افراد آسیب پذیر با تجربه زلزله) انجام شد. داده های گردآوری شده با استفاده از روش تحلیل چارچوبی، با کمک نرم افزار MAXQDA تحلیل شدند. در آخرین مرحله جهت تعیین اعتبار مدل به دست آمده در گام های قبلی، از روش دلفی در دو راند استفاده گردید. یافته ها: تحلیل اسناد در این مطالعه نشان داد متاسفانه دسته بندی مشخص و یکسانی از گروه های آسیب پذیر در بلایا و قوانین حمایتی از آنها در فازهای مختلف بلایا وجود ندارد. از تحلیل داده ها در مرحله دوم دو مضمون و 10 زیرمضمون به دست آمد. گروه های آسیب پذیر در ایران در بلایا، در چهار گروه آسیب پذیر فرهنگی، آسیب پذیر اجتماعی، آسیب پذیر جسمی، روانی و ذهنی؛ آسیب پذیر اقتصادی دسته بندی شدند. در چهار مضمون دیگر راهکارهای مراقبتی در فازهای چهارگانه مدیریت بلایا ویژه این گروه از افراد استخراج گردید. در دو مضمون دیگر عوامل زمین های تسهیل گر و موانع در مراقبت از این افراددر ایران شناسایی و استخراج گردید. در آخرین مرحله با استفاده از روش دلفی در دو مرحله با اجماع نظرات خبرگان بیش از 70 ، ابعاد مدل پیشنهادی در این پژوهش مورد تایید قرار گرفت. نتیجه گیری: لازم است مسیولین و سیاست گذاران، با تدوین سیاست های تخصصی و مناسب جهت کاهش خطر و تلفات ناشی از این گروه، متناسب با شرایط کشور بستر مناسب را فراهم نمایند. پیش نیاز تدوین این سیاست ها و قوانین، انجام پژوهش های مختلف و متمرکز بر این افراد و نیازهای آنها در مخاطرات مختلف در مناطق شهری و روستایی در کشور، در فازها مختلف مدیریت بلایاست. از سوی دیگر نتایج نشان داد در سطوح مختلف جامعه از مسیولین تا خود افراد در گروه های آسیب پذیر، آگاهی و اطلاعات مناسب در زمینهبلایا، مدیریت بلایا و روش های کاهش خطر ندارند. لازم است با استفاده از آموزش عمومی تغییر دیدگاه ایجاد شود و انگیزه در مردم ایجاد گردد. تهیه زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی، هماهنگی میان سازمانی، تقویت مشارکت جامعه محلی، برنامه ریزی اقتضایی بر اساس نیازهای هر یک از گروه های آسیب پذیر در انواع مخاطرات از جمله راهکارهایی است که پژوهشگران براساس یافته های پژوهش خود ارایه می دهند.

Keywords:

گروه های آسیب پذیر , مراقبت , بلایا , مدیریت بلایا , ایران

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICHED08_299. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/852716/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عباسی دولت آبادی، زهرا و سیدین، سیدحسام و آرین خصال، آیدین،1396،تدوین مدل مراقبت از گروه های آسیب پذیر در بلایا در ایران،8th International Congress on Health in Emergencies and Disaster ،Tehran،https://civilica.com/doc/852716

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 8,929
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support