Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه موردی شرایط پایداری ایستایی جو و تشدید آلودگی هوای کلانشهر تهران و ارتباط آن با تاوایی پتانسیلی لایه مرزی جو

هفتمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا
Year: 1397
COI: CANPM07_047
Language: PersianView: 317
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ساویز صحت کاشانی - عضو هیات علمی پژوهشکده علوم هواشناسی
ابوالقاسم غضنفری لاکه - کارشناس ارشد پیش بینی، سازمان هواشناسی کشور
پرویز رضازاده - مشاور سازمان هواشناسی کشور در امور پیش بینی

Abstract:

در این مقاله میدانهای کمیتهای مختلف جوی در روزهایی از سال 1396 که کیفیت هوای کلانشهر تهران در شرایط ناسالم قرار داشت مطالعه شده است. سامانه های جوی مهمترین عامل موثر بر چگالی و پخش آلاینده های جوی هستند که در این میان پایداری هوا مستقیما بر انباشت و افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا اثر میگذارد. از طرف دیگر میدان تاوایی پتانسیلی به عنوان عامل مهم دینامیکی در توصیف الگوهای جوی، به ویژه شناخت فرآیندهای فیزیکی لایه مرزی و برهمکنش آنها با سایر کمیتهای جوی، شناخته می شود. از این رو در این مقاله سعی شده است تا ارتباط بین شرایط پایداری ایستایی و میدان تاوایی پتانسیلی لایه مرزی جو و نقش آنها در میزان آلودگی هوای کلانشهر تهران بررسی شود. برای انجام این کار از داده های شبکه ای ECMWF با تفکیک افقی 0/125 درجه و در 23 تراز قایم، داده های جو بالای ایستگاه مهرآباد تهران و همچنین شاخصهای کیفیت هوا استفاده شده است. نتایج نشان میدهد که آرام بودن باد در مجاورت سطح زمین در اثر شیب ضعیف فشار هوا در تراز دریا، استقرار پشته ارتفاع ژیوپتانسیلی در تراز میانی جو، وجود وارونگی دما و همچنین کاهش قابل ملاحظه ارتفاع لایه مرزی جو از عوامل مهم در ایجاد شرایط پایداری بوده که پیامد آن میتواند تشدید آلاینده های جوی با فعال بودن منابع آلودگی در این کلانشهر باشد. همچنین بررسی میدانهای دمای پتانسیلی و تاوایی پتانسیلی در زمانی که کیفیت هوای تهران در حد ناسالم قرار داشت، نشان میدهد در شرایط تشدید پایداری هوا، در زیر لایه آمیخته و در درون لایه مرزی موجود در ترازهای زیرین جو و مجاور سطح زمین، لایه ای نازک با مقادیر مثبت و بزرگ تاوایی پتانسیلی شکل میگیرد که بیانگر وجود پایداری ایستایی شدید در این بخش از جو است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CANPM07_047. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/853494/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صحت کاشانی، ساویز و غضنفری لاکه، ابوالقاسم و رضازاده، پرویز،1397،مطالعه موردی شرایط پایداری ایستایی جو و تشدید آلودگی هوای کلانشهر تهران و ارتباط آن با تاوایی پتانسیلی لایه مرزی جو،Seventh National Conference on Air Pollution and Sound Management،Tehran،https://civilica.com/doc/853494

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support