Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاربردهای فناوری نانو در افزایش توان ذخیره سازی انواع انرژی

Year: 1397
COI: NANOENERTECH06_034
Language: PersianView: 649
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید بهنام - سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران ، پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژیهای نو ، گروه انرژیهای نو

Abstract:

امروزه فناوری نانو در زمینه های مختلف تولید ، انتقال ، توزیع ، تبدیل ، ذخیره سازی ، و مصرف برق و انرژی کاربردهای فراوانی یافته است . از مهمترین محدودیتها و چالش های موجود در زمینه تولید و مصرف انرژی در جهان ، ذخیره سازی آن است. ذخیره سازی انرژی نقش مهمی در تامین مقدار انرژی لازم در هنگام نیاز به آن ایفا می نماید و بخشی اساسی از مبحث انرژی پاک به ویژه در بخش حمل و نقل و تولید انرژیهای تجدید پذیر را تشکیل می دهد و در صورتی که پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در فناوریهای موجود ذخیره سازی انرژی روی ندهد ، طی ده ه آینده جهان با فشار باز هم بیشتری بر منابع سوخت فسیلی مواجه خواهد شد و پیامدهای بحرانهای انرژی و زیست محیطی در جهان هر چه وخیم تر خواهد گردید. اکنون امیدواریهای زیادی در زمینه فناوری نانو و پیشرفتهای آن در زمینه کمک به ذخیره سازی انواع انرژی ایجاد شده است. کاربردهای فناوری نانو در زمینه افزایش توان ذخیره سازی انواع انرژی را می توان در سه گروه عمده انرژی یعنی انرژیهای الکتریکی ، شیمیایی و گرمایی مورد بررسی قرار داد. در زمینه انرژیهای الکتریکی ، کاربرد فناوریهای نانو توانسته است کارآیی باطریها و ابرخازنها را تا حد قابل ملاحظه ای بالا برده و ظرفیت و ایمنی باطریهای لیتیم – یونی را با استفاده از موادی مانند سرامیکهای جدید ، ورقه های جداکننده سرامیکی انعطاف پذیر و مقاوم به حرارت ، و الکترودهای نانوساختار با کارآیی بالا به طور موثری افزایش دهد. همچنین باطریهای کاغذی که با استفاده از سلولز کاغذی و فناوری نانو ساخته می شوند ، بر مبنای واکنش بین الکترولیت و نانولوله های کربنی عمل نموده و با ویژگیهای خاص خود قادر به عملکرد به عنوان باطریهای توان بالا و ابرخازنها بوده و در عین حال غیرسمی و سازگار با محیط زیست می باشند. با بهرهگیری از فناوری نانو و ساخت نانو مواد برای الکترودها (کربن-آیروژل ها ، نانولوله های کربنی ، گرافن ، اکسیدهای فلزی و الکترولیتها برای دانسیته های بالاتر انرژی ) می توان خواص مهم انواع ابرخازنها از جمله توان، انرژی و عمر مفید آنها را افزایش داد و آنها را در زمینه های پزشکی، اطلاعات و انرژی به کار گرفت. در زمینه انرژیهای شیمیایی ، که تولید و ذخیره سازی مهمترین چالشهای بازدارنده گسترش استفاده از هیدروژن در سطح جهان است ، تولید کاتالیستی هیدروژن از آب و ذخیره سازی هیدروژن با استفاده از نانو مواد جدید می تواند اساس یک زیرساخت پایدار توزیع را فراهم سازد و به طور کارآمدی به خودروها و سیستم های محلی تولید همزمان برق و حرارت امکان دهد که انرژی خورشیدی ذخیره شده را به صورت سوخت پاک و کارآمد هیدروژن مصرف نمایند . همچنین در زمینه تبدیل یا تصفیه سوخت نیز می توان از نانوکاتالیستها برای تولید سوخت بهینه (تصفیه نفت ، گوگردزدایی ، تبدیل ذغال سنگ به سوخت مایع) استفاده نمود. در زمینه انرژی گرمایی نیز می توان با استفاده از نانو مواد مختلف در بخشهایی مانند برق و الکترونیک ، اطلاعات و کامپیوتر ، موتور اتوموبیل و افزایش بازدهی کلکتورهای خورشیدی ، توان ذخیره سازی را افزایش داد. در این مقاله کاربردهای فناوری نانو در زمینه افزایش توان ذخیره سازی انواع انرژی ، در سه گروه عمده انرژیهای الکتریکی ، شیمیایی و گرمایی مورد بررسی قرار می گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NANOENERTECH06_034. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/853682/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بهنام، سعید،1397،کاربردهای فناوری نانو در افزایش توان ذخیره سازی انواع انرژی،Sixth National Conference on Nanotechnology in the Electricity Industry،Tehran،https://civilica.com/doc/853682

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
2 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 2
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 1,645
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support