Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

طبقه بندی و ارزیابی ریسک بهداشتی و مدیریت بحران ناشی از بیوتروریسم تامین آب آشامیدنی (مطالعه موردی: دریاچه سد زاینده رود تا خروجی تصفیه خانه بابا شیخعلی اصفهان)

پنجمین کنفرانس جامع مدیریت بحران و HSE با رویکرد تاب آوری شریان های حیاتی و ایمنی صنعتی
Year: 1397
COI: DMHSE05_032
Language: PersianView: 744
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جواد علیرضایی - گروه مدیریت محیط زیست - ایمنی، بهداشت و محیط زیست، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
فرهام امین شرعی - گروه مدیریت محیط زیست - ایمنی، بهداشت و محیط زیست، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران

Abstract:

جنگ بیولوژیک از قرن ها پیش وجود داشته است. استفاده از سلاح های بیولوژیکی در تروریسم از اهمیت بالایی برخوردار است. سلاح های بیولوژیکی شامل عوامل عفونی (عوامل بیماری زا) و سموم می باشند. فجیع ترین سناریوی بیوتروریسم پس از روش تنفسی، پراکندگی در منابع آب است. ویژگی هایی که پاتوژن خاصی را جز خطرناک ترین عامل جهت بیوتروریسم قرار می دهند عبارتند از: دوز بسیار کم برای آلودگی بسیار زیاد، توانایی اشباع سریع آب، بالا بودن میزان اثر و مسمومیت و بقا در شرایط مختلف محیطی.در این مقاله با توجه به پارامترهای مختلف میکروارگانیزم از قبیل دوز عفونی، دوره کمون، دوره بیماری، مقاومت عامل، نوع درمان پذیری بیماری و عدم وجود واکسن برای بسیاری از بیماری ها نسبت به ارزیابی ریسک بهداشتی عوامل بیولوژیکی و تشکیل ماتریس ریسک عوامل بحران زای بیولوژیک در منابع تامین آب شهر اصفهان از دریاچه سد زاینده رود تا خروجی تصفیه خانه باباشیخعلی که یکی از بزرگترین و مهمترین تصفیه خانه های کشور می باشد که علاوه بر شهر اصفهان آب 40 شهر و 400 روستای دیگر و تعداد زیادی از صنایع بزرگ و کوچک اصفهان را تامین می کند پرداخته ایم. با توجه به اینکه اکثر میکروارگانیزم ها و حتی توکسین ها نسبت به حرارت حساس هستند،بنابراین مواد غذایی که جهت تهیه آنها از حرارت استفاده می گردد کمتر مورد توجه جهت حمله بیولوژیک قرار می گیرند. برای اهداف تروریستی معمولا آب به دلیل اینکه مستقیما استفاده می گردد و آب آلوده اکثرا قابل تشخیص نبوده و در اکثر مواقع خاموش، ناگهانی و بدون تغییرات ظاهری (رنگ، بو، طعم) بروز می نمایند بهترین گزینه می باشد. با توجه به اینکه منابع آب شهر اصفهان معمولا در بیرون از شهر می باشند و با توجه به مسافت بیش از 100 کیلومتر و سهولت دسترسی افراد با توجه به کاربری های متفاوت در مسیر و اطراف این منابع، امکان آلودگی غیرعمدی و عمدی آنها بسیار زیاد می باشد به همین دلیل نیازمند اقدامات لازم جهت جلوگیری و کنترل ورود عوامل بیولوژیک به آب می باشد. برای مقابله با این پدیده برنامه ریزی های اصولی انجام داده و برای شرایط وقوع قبل از بحران، حین بحران و پس از بحران تمهیدات لازم پیشنهاد می گردد. آموزش بهداشت، رعایت اصول بهداشت آب در هنگام حملات بیولوژیک،اجرای فرایندهای تصفیه آب خصوصا گند زدایی، مراقبت دقیق از منابع آب، نظارت جدی بر مراکز تولید، نگهداری و توزیع آب، کنترل و نظارت دقیق بر مواد وارداتی مورد مصرف در فرایندهای تصفیه آب و نهایتا دستیابی به تکنیک های تشخیص سریع عوامل از مهمترین اقدامات در پیشگیری و کنترل تهدیدات بیولوژیکی ناشی از آب آشامیدنی می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is DMHSE05_032. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/854548/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علیرضایی، جواد و امین شرعی، فرهام،1397،طبقه بندی و ارزیابی ریسک بهداشتی و مدیریت بحران ناشی از بیوتروریسم تامین آب آشامیدنی (مطالعه موردی: دریاچه سد زاینده رود تا خروجی تصفیه خانه بابا شیخعلی اصفهان)،4th Comperhensive Conference on Disaster Management & HSE،Tehran،https://civilica.com/doc/854548

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 10,626
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support