ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

چالش های تونل های بلند انتقال آب با مطالعه موردی تونل های طراحی شده توسط مهندسین تهران بوستن

Year: 1397
COI: DTCE05_028
Language: PersianView: 143
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کیوان زینعلی - کارشناس ارشد عمران ، مهندسی و مدیریت ساخت مدیر امور تونل و مطالعات پایه شرکت مهندسین تهران بوستن
اسماعیل مسگرپور طوسی - کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک مدیرعامل شرکت مهندسین تهران بوستن

Abstract:

تونل های بلند با چالش های ویژه ای روبرو هستند که اگر برای انتقال آب باشند بر ویژگی های آنها افزوده می شود و در صورتی که آب انتقالی نیز به صورت تحت فشار باشد بر درجه اهمیت آنها افزون می گردد. اگر چه در خصوص اهمیت و اولویت نسبی پارامترهای تونل سازی در سالیان گذشته مطالب مختلفی به چاپ رسیده است اما در کشور ما خصوصا دردهه های اخیر با تغییرات در شرایط مالی و نوع قراردادها به نظر می رسد چالش های این صنعت، نیاز به بازنگری دارد. شرایط اقتصادی حاکم بر دهه های اخیر و تکان های شدید تورم در کنار مشکلات فنی برخی فهارس بها، مسایلی را برای اجرای روان تونل سازی ایجاد نموده است. همچنین شیوه های قیمت گذاری و انتخاب پیمانکاران و روش های جدیدواگذاری پروژه ها و توجه به خلاقیت های مهندسی، قراردادی و اجرایی در کنار موضوع مکانیزه ویا سنتی بودن روش حفاری تونل ها بر چالش های فوق افزوده است. در این میان نقش مطالعات کافی به لحاظ فنی، اقتصادی و زمانی، همواره به عنوان عاملی مهم پذیرفته شده اما در واگذاری قراردادهای جدید، این نقش جدی گرفته نشده است که این مورد نیزبر مسایل یاد شده افزون گشته و در نهایت، تونل زنی، به ویژه برای انتقال آب در مسافت های زیاد را با چالش های فنی و قراردادی مواجه ساخته است. از این رو مناسب است که همگام با تغییرات شرایط اقتصادی، فرصت ها و تهدیدهای ایجاد شده، نسبت به بروز رسانی نوع قراردادها، نوع آیتم ها و روش های انتخاب پیمانکاران و نیز خلاقیت های مهندسی که موثر بر مسایل فنی و اجرایی است و در نهایت، اولویت بندی فاکتورهای موثر، اقدام اصلاحی گردد که در این مسیر، اشتراک گذاری تجربیات دست اندرکاران این صنعت می تواند الگوهایی راه گشا باشند. یکی از کارآمدترین روش های اولویت بندی فاکتورها برای تصمیم گیری، فرآیند تحلیل سلسله مراتبی AHP است که اولین بار توسط توماس ال ساعتی درسال 1980 مطرح شد. این تکنیک بر پایه شناسایی معیارهای کیفی از طریق نظرسنجی از خبرگان امر، پایه گذاری شده است. تبدیل معیارهای کیفی به کمی از طریق ارزش دهی وزنی اهمیت معیارها صورت گرفته و پس از آن با مقایسه زوجی بین معیارها، اولویت بندی فاکتورها صورت می پذیرد تا امکان بررسی سناریوهای مختلف برای مدیران و تصمیم گیری آنها فراهم شود. این مقاله تلاشی است در راستای بررسی چالش های تونل زنی از طریق فرآیند تحلیل سلسله مراتبی با مطالعه موردی تونل هایی که شرکت مهندسین تهران بوستن در سه استان تهران، فارس و خوزستان به عنوان مشاور طراح و ناظر بر اجرای آنها فعالیت نموده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is DTCE05_028. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/854611/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زینعلی، کیوان و مسگرپور طوسی، اسماعیل،1397،چالش های تونل های بلند انتقال آب با مطالعه موردی تونل های طراحی شده توسط مهندسین تهران بوستن،5th Dams and Tunnels conference & Exhibition in iran،Tehran،https://civilica.com/doc/854611

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support