ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثرات زیست محیطی احداث سدهای بزرگ ، بررسی موردی سدایلی سو

Year: 1397
COI: DTCE05_063
Language: PersianView: 219
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی محسنی - کارشناس کنترل پایداری شرکت تولید بهره برداری سد و نیروگاه کرخه برق آبی ، اندیمشک
محمدرضا یزدانی پور - رییس هیت مدیره و مدیر عامل شرکت تولید و بهر ه برداری سد و نیروگاه کرخه برق آبی، اندیمشک

Abstract:

احداث سدهای بزرگ به واسطه مزایای اقتصادی اجتماعی و هزینه های زیاد موضوعی بحث برانگیز می باشد. که در طی سالهای اخیر اثرات زیست محیطی بعنوان عاملی در توجیه پذیری طرح ها دخالت نموده و اجرای پروژ ه ها را ممکن و یا غیرممکن ساخته است، پیدایش ریزگردها به علت دو منشا داخلی و خارجی بوده و عمده ترین منشا خارجی آن کشورعراق و بیابان های جنوبی و غربی آن است. منشا داخلی این ریز گردها در استان خوزستان نیز عمدتا از دو کانون، شامل بخش خشک تالاب هورالهویزه و هورالعظیم و تبدیل شدن آن به کانون و منشا ایجاد ریز گردها، به دلیل کاهش میزان ورودی آب به این دو تالاب می باشد، که احداث سد های بزرگ بر روی رودخانه های دجله و فرات موجب کاهش ورودآب به این دو حوزه گردیده و اثرات زیست محیطی چشمگیری بر اکوسیستم مسیر این رودخانه ها ودر نتیجه تالاب ها ی مذکور در کشورهای ایران و عراق به جا گذاشته است،. مردم ایران به ویژه در استانهای غرب و جنوب با طغیان ریز گردهای برخاسته از تالاب های خشک شده در جنوب عراق، اثر سدسازی های ترکیه را در بالادست دجله و فرات تحملمی کنند. این سدسازی ها در چارچوب طرح آنات ولی جنوب شرقی ترکیه می باشد که مورد انتقاد و مخالفت تشکل های مدنی و کارشناسان محیط زیست قرارگرفته است، اما این اقدامات در مجامع بین المللی هماهنگ نشده و با توجه به نابسامانی های سیاسی درمنطقه، از سوی کشورهای حوضه دجله و فرات، پیگیری نشده اند. این مقاله جهت بررسی طرحآنات ولی جنوب شرقی وتاثیر مستفیم سد ایلی سو به تشدید ریزگردها در جنوب کشورو توجه به اهمیت مباحث زیست محیطی واقدامات کاهشی در این زمینه پرداخته می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is DTCE05_063. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/854646/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محسنی، مهدی و یزدانی پور، محمدرضا،1397،اثرات زیست محیطی احداث سدهای بزرگ ، بررسی موردی سدایلی سو،5th Dams and Tunnels conference & Exhibition in iran،Tehran،https://civilica.com/doc/854646

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support