ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه انواع روش های پیش بینی میزان مصرف آب شرب شهری (مطالعه موردی: شهرک مهدیه قم)

Year: 1397
COI: NWWCE02_014
Language: PersianView: 171
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مصطفی رضاعلی - دانشجوی کارشناسی ارشد عمران محیط زیست دانشگاه صنعتی قم
عبدالرضا کریمی - استادیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی قم
بایرامعلی محمدنژاد - استادیار گروه مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی قم
عبدالرضا رسولی کناری - استادیار گروه مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی قم

Abstract:

در سال های اخیر خشک سالی های پی در پی، باعث کاهش میزان منابع آبی کشور شده است. تنش های ناشی از این خشک سال ها بیشتر در شهرها و کلان شهرهای با اقلیم خشک و نیمه خشک مشهود است که توام با افزایش جمعیت شهری، این تنش ها رو به افزایش است. در دهه های اخیر، پژوهشگران به منظور مدیریت بهتر میزان تقاضا و ایجاد توزان میان عرضه و تقاضا، به روش های پیش بینی تقاضای آب شهری روی آمده اند که با استفاده از آنها می تواند به مدیریت عرضه و تقاضا کمک شایانی کند. یکی از روش ها مرسوم برای این کار استفاده از مدل های آماری است که مدل میانگین متحرک خودهمبسته یکپارچه با ARIMA یکی از شناخته شده ترین آنها در بین پژوهشگران این حوزه است. با گذشت زمان و دستیابی به تعریف کاربردی از هوش مصنوعی، روش های مبتنی بر هوش مصنوعی به جامعه علمی جهان معرفی شد که روش شبکه عصبی مصنوعی یکی از پرکاربردترین آنها است. بعد از اولین استفاده کاربردی از شبکه عصبی مصنوعی، مقایسه بین این روش با ARIMA مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفت. در این پژوهش نیز سعی شده با استفاده از این روش و مقایسه کلی آنها، میزان دقت آن ها در پیش بینی تقاضای آب شهرک مهدیه شهر قم مشخص شود. نتایج این پژوهش نشان داد که مدل شبکه عصبی مصنوعی سری زمانی قابلیت بهتری در زمینه پیش بینی تقاضای آب دارد. مدل ARIMA نیز توانایی مطلوبی در این زمینه نشان داد. با توجه به ساده تر بودن مدل ARIMA، دانش کمتر برای به کارگیری آن، دسترسی آسان تر به آن و هزینه محاسباتی کمتر ممکن است بعضا انتخاب مناسبی برای تصمیم گیران این حوزه به شمار می رود.

Keywords:

پیش بینی تقاضا، شبکه عصبی مصنوعی، مدل میانگین متحرک خود همبسته یکپارچه، مدل های سری زمانی

Paper COI Code

This Paper COI Code is NWWCE02_014. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/855947/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رضاعلی، مصطفی و کریمی، عبدالرضا و محمدنژاد، بایرامعلی و رسولی کناری، عبدالرضا،1397،مقایسه انواع روش های پیش بینی میزان مصرف آب شرب شهری (مطالعه موردی: شهرک مهدیه قم)،Second Congress of Iranian Water and Wastewater Science and Engineering،Isfahan،،،https://civilica.com/doc/855947

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 735
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support