Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

دین و دینداری در اندیشه شهید مطهری(ره)

دوفصلنامه اسلام و علوم اجتماعی، دوره: 2، شماره: 4
Year: 1389
COI: JR_ISSJ-2-4_005
Language: PersianView: 256
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حفیظ الله فولادی - عضو هییت علمی گروه علوم اجتماعی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
حسین بستان - عضو هییت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

Abstract:

بحث دین از دیرباز مورد توجه نحله های فکری گوناگون بوده و هرکدام به گونه ای آن را مورد توجه قرار داده و به چالش کشیده اند؛ با همه این برخوردها همواره دین و نمودهای آن، در همه جوامع، از ابتدایی گرفته تا پیشرفته، به شیوه های مختلفی به حیات خود ادامه داده و امکان حذف آن از صحنه زندگی اجتماعی بشر وجود نداشته است. این فراز و فرود دین حاکی از این است که نیاز بشر به دین اصیل و فارغ از قراردادهای اجتماعی و اعتباری است. شهید مطهری با طرح ادعاهای تعدادی از اندیشمندان در خصوص منشا دین و پاسخ به آنها، نظریه فطرت را مطرح می کند، و بر همین اساس رویگردانی افراد و حتی برخی از جوامع را از دین، منطبق بر ندای فطرت می داند که در طول تاریخ کسانی به نام دین، برخلاف فطرت انسان ها رفتار کرده اند و درواقع عدم اعتقاد به آموزه های دینی متاثر از رفتارهای فطرت گریز انسان ها بوده و نه برخاسته از احساس بی نیازی بشر به دین. از مجموع آثار ایشان درباره دین و دینداری می توان معیارهایی را برای کمال دینداری افراد در جامعه بیان کرد که اهم آنها عبارت اند از: 1. توامان دانستن دنیا و آخرت؛ به گونه ای که التزام به دین و هنجارهای دینی مستلزم رویگردانی از دنیا نشود؛ درواقع هیچ ناسازگاری میان آخرت گرایی و علاقه به دنیا، وجود ندارد و دلبستگی به دنیا و امور مادی است که مورد مذمت واقع شده. 2. قایل بودن به آمیختگی علم و دین؛ یعنی دیندار واقعی کسی است که علم و دین را همانند دو بالی بداند که او را به سوی کمال مطلق که همانا خداوند است رهنمون می سازد و نه اینکه میان آن دو تعارضی تصور نماید؛ 3. ملازمت دینداری با مسولیت اجتماعی؛ به اینکه انفکاک میان دین و احساس مسیولیت اجتماعی ناممکن است و دین منهای پذیرش مسیولیت در قبال خداوند و مخلوقات او، دین منهای دین است. 4. توجه به انسان ها از مسیر توجه به خداوند؛ درواقع انسان موحد عمل خالصانه اش را برای خداوند از طریق خدمت به بندگان او محقق می بیند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ISSJ-2-4_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/856676/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فولادی، حفیظ الله و بستان، حسین،1389،دین و دینداری در اندیشه شهید مطهری(ره)،https://civilica.com/doc/856676

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • قرآن کریم، ترجمه محمد مهدی فولادوند. ...
 • امام خمینی( ره)، روح الله (1385)، صحیفه امام: مجموعه آثار ...
 • کلینی رازی، ابی جعفر محمد بن یعقوب (1388)،اصول الکافی، ج1 و ...
 • گیدنز، آنتونی (1374)، جامعه شناسی، ترجمه منوچهر صبوری، چ2، تهران: ...
 • مطهری، مرتضی (1358)، بیست گفتار، چ5، [بی جا]: صدرا. ...
 • مطهری، مرتضی (1367)، امدادهای غیبی در زندگی بشر به ضمیمه: ...
 • مطهری، مرتضی  (1367)، ده گفتار، چ4، [بی جا]: صدرا. ...
 • مطهری، مرتضی  (1367)، علل گرایش به مادی گری به ضمیمه: ...
 • مطهری، مرتضی  (1368)، مجموعه آثار، ج1، چ1، [بی جا]: صدرا. ...
 • مطهری، مرتضی  (1369)، فطرت، چ1، [بی جا]: صدرا. ...
 • مطهری، مرتضی  (1379)، سلسله یادداشت های استاد مطهری، ج4، تهران: ...
 • مطهری، مرتضی  (1381)، مجموعه آثار، ج21، چ1، [بی جا]: صدرا. ...
 • مطهری، مرتضی  (1384)، مجموعه آثار، ج23، چ2، [بی جا]: صدرا. ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 563
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support