ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بهبود رفتار لرزه ای قابهای خمشی فولادی به کمک میراگرهای ویسکوز و تعیین نیرویی میرایی مناسب آنها

Year: 1395
COI: JR_ASE-13-1_001
Language: PersianView: 165
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سید مهدی زهرایی - استاد قطب علمی مهندسی و مدیریت زیرساختهای عمرانی دانشکده عمران دانشگاه تهران
امید محمدی

Abstract:

سیستمهای اتلاف انرژی در سازه ها در چند دهه اخیر به طور گسترده برای کاهش نیروهای ناشی از زلزله و باد و همچنین کاهش جابجایی های ساختمانها در حد مجاز آیین نامه ای مورد استفاده قرار گرفته اند. یک نوع از این مستهلک کننده­ها به عنوان سیستم های کنترل غیرفعال، میراگرهای ویسکوز می­باشند که مورد توجه پژوهشگران زیادی قرار گرفته­اند. میراگرهای ویسکوز از یک پیستون روزنه­دار درون سیلندری که حاوی سیالی با غلظت زیاد می­باشد تشکیل شده­اند. استهلاک این میراگر از طریق هل دادن و عبور سیال چسبنده از سوراخهای پیستون انجام می­شود. این میراگرها بر دو نوع خطی و غیرخطی می­باشند که نوع کاربردی و معمول آن میراگرهای خطی با ضریب توانی سرعت یک می باشد. درعمل مقادیر مناسب نیروی میرایی این سازه­ها با توجه به روش شرح داده شده در  FEMA273تعیین شده و در سه حالت کنترل شده توسط تغییرمکان، سرعت و شتاب، بدست می­آیند. در این تحقیق، به بررسی تاثیر افزودن میراگرهای ویسکوز برپاسخ لرزه­ای قابهای خمشی پرداخته شده است.برای این منظور سه قاب خمشی فولادی با 3 دهانه، و تعداد طبقات 1، 3 و6 و میراگرهایی ویسکوز با ضریب توانی 1، 8/0 و 6/0 انتخاب شده­اند. این سازه­ها تحت تحلیل­های تاریخچه زمانی غیرخطی با نرم افزار Opensees ناشی از سه شتاب نگاشت ال سنترو، کوبه و نرتریج قرار گرفته و پاسخ آنها شامل تغییرمکان، شتاب و برش پایه در حالت با و بدون میراگرهای ویسکوز با یکدیگر مقایسه شده است. در پایان با توجه به پاسخ آنها در سه حالت کنترل شده توسط تغییرمکان، سرعت وشتاب، نیروی میرایی مناسب آنها بر مبنای شتاب و برش پایه حداکثر بدست آمده از FEMA273 برای سازه 1 طبقه 7/94، 3 طبقه1/240 و سازه 6 طبقه 1/557 کیلونیوتن تعیین شده است.

Keywords:

نیروی میرایی, میراگرهای ویسکوز, استهلاک انرژی, رفتار لرزه ای, تحلیل تاریخچه زمانی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ASE-13-1_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/856984/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زهرایی، سید مهدی و محمدی، امید،1395،بهبود رفتار لرزه ای قابهای خمشی فولادی به کمک میراگرهای ویسکوز و تعیین نیرویی میرایی مناسب آنها،،،،،https://civilica.com/doc/856984

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 64,101
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support