ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه آزمایشگاهی اثر لیتولوژی سنگ مخزن در مکانیسم حرکت ذرات و رسوبات حاصل بر روی تغییرات نفوذپذیری در فرآیند تزریق آب

Year: 1397
COI: NICEC16_623
Language: PersianView: 87
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید عباسی - دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشکده مهندسی نفت (عضو هیئت علمی پژوهشگاه صنعت نفت)
احسان خامه چی - دانشیار، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشکده مهندسی نفت

Abstract:

کاهش نفوذپذیری یکی از پارامترهای قابل توجه در فرآیند تزریق آب می باشد. مکانیسم های متعددی در این کاهش نفوذ پذیری می تواند موثر باشد، که در این تحقیق تمرکز بیشتر بر روی اثر لیتولوژی به همراه ناسازگاری و تشکیل رسوب و گرفتگی حفرات توسط ذرات و املاح در آب تزریقی است. حرکت ذرات در محیط متخلخل نیز یکی دیگر از مکانیسم های مکانیکی آسیب سازند می باشد که در این تحقیق اثرات آن مورد بررسی قرار گرفته است. انتخاب دو نمونه سنگ مخزن کربناته و ماسه ای تفاوت عملکرد در مکانیسم غالب در هر یک از فرآیندهای تزریق را در این دو نوع سنگ نشان میدهد. همچنین اشباعیت آب نسبت به ترکیبات مستعد رسوب در محیط متخلخل از جمله پارامترهایی است که میتواند در زمان پایین بودن آن در مقابل تشکیل رسوب و کاهش نفوذپذیری قرار بگیرد و در مواردی در سنگ های کربناته پدیده انحلال سنگ را به همراه داشته باشد که درنهایت میتواند بهبود نفوذپذیری سنگ مخزن راباعث گردد. در مقابل، تزریق در نمونه سنگ ماسه ای نشان میدهد گرفتگی حفرات به دلیل حرکت ذرات میتواند کاهش نفوذپذیری سنگ مخزن را به همراه داشته باشد. بنابراین نتایج میتوان بیان داشت که تغییرات شوری آب تزریقی میتواند به خصوص در مخازن کربناته بر روی انحلال سنگ مخزن تاثیر عمدهای را داشته باشد.

Keywords:

آسیب دیدگی سازند، کاهش نفوذپذیری، حرکت ذرات، ناسازگاری آب، آسیب مکانیکی

Paper COI Code

This Paper COI Code is NICEC16_623. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/860286/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عباسی، سعید و خامه چی، احسان،1397،مطالعه آزمایشگاهی اثر لیتولوژی سنگ مخزن در مکانیسم حرکت ذرات و رسوبات حاصل بر روی تغییرات نفوذپذیری در فرآیند تزریق آب،16th Iranian National Chemical Engineering Congress،Tehran،،،https://civilica.com/doc/860286

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,797
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support