ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی الزامات پدافند غیر عامل و اصول توسعه پایداری شهری) در بهسازی بافت های تاریخی شهری؛ تقابل یا تعامل دو رویکرد مطالعه موردی: منطقه 12 شهر تهران

Year: 1397
COI: IGAC13_056
Language: PersianView: 275
This Paper With 29 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 29 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اشرف عظیم زاده ایرانی - دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تهران، پردیس البرز
احمد پوراحمد - استاد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تهران
حسین حاتمی نژاد - دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تهران
مهدی مدیری - دانشیار برنامه ریزی شهری، دانشگاه صنعتی مالک اشتر

Abstract:

از سال ها قبل تاکنون، نظریات، دیدگاه ها و رویکردهای متعددی درباره نحوه مداخله در بافت تاریخی شهری و چگونگی محافظت از آنها ارائه شده که هر یک از این نظریات، از الزامات و اصول خاصی پیروی می نمایند. بعضی از دیدگاه ها و رویکردهای موجود، به لحاظ طرح مباحث اساسی در برنامه ریزی توسعه شهری، از اهمیت ویژه ایبرخوردارند. رویکرد پدافند غیرعامل و نظریه توسعه پایدار شهری ، ازجمله ی این دیدگاه ها هستند. حفظ و نگهداری بافت های تاریخی شهری یا بافت های دارای میراث فرهنگی شهرها، علاوه بر ایجاد حس هویت و برانگیختن غرور ملی، کیفیت زندگی شهروندان را نیز ارتقاء می بخشند. ازآنجایی که هم رعایت الزامات پدافند غیر عامل و هم لحاظ نمودن اصول توسعه پایدار شهری در محافظت از بافت کهن شهری، لازم و ضروری می باشد، در این مقاله به بررسی اصول حاکم بر این دو رویکرد پرداخته و به این نکته مهم پی بردیم که تفاوت ها و تناقضاتی بین آنها وجود دارد. پژوهش حاضر، عمدتا به مطالعه و بررسی دو مفهوم مهم و تاثیرگذار فوق در محافظت از بافت تاریخی شهری، پرداخته و بین اصول حاکم بر آنها بررسی تطبیقی انجام داده است. هدف از این تحقیق، طرح موضوع تضادهای موجود میان الزامات پدافند غیرعامل با اصول توسعه پایدار شهری در الگوی بهسازی بافت تاریخی شهری و تلاش جهت یافتن راهحل مناسب در این خصوص هست. روش تحقیق ازنظر هدف، کاربردی است و ازنظر شیوه ی انجام، توصیفی تحلیلی و اکتشافی می باشد. روش جمع آوری اطلاعات، به دو صورت - اسنادی (کتابخانه ای) و پیمایشی (میدانی) بوده و تحلیل ها، با استفاده از نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی ArcGIS و همچنین به روش تحلیل مقایسه زوجی انجام شده است. بافت تاریخی منطقه 12 شهر تهران با تاکید بر عنصر تاریخی موزه ها، مطالعه موردی این مقاله می باشد که دستیابی به نتایج تحقیق را میسر ساخته است. نتایج پژوهش نشان میدهد که برای یافتن مناسب ترین الگوی مداخله در بافت تاریخی از نوع بهسازی که کمترین میزان تغییر در بافت ارزشمند تاریخی را به همراه دارد می بایست با تاکید بر رعایت الزامات پدافند غیرعامل و اصول توسعه پایدار شهری، ضمن تعیین اولویت ها در تغییر کاربری ها، زمینه های هر نوع پارادوکس و تضاد در رویکردها را تعدیل نموده و به حداقل برساند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGAC13_056. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/860437/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عظیم زاده ایرانی، اشرف و پوراحمد، احمد و حاتمی نژاد، حسین و مدیری، مهدی،1397،بررسی الزامات پدافند غیر عامل و اصول توسعه پایداری شهری) در بهسازی بافت های تاریخی شهری؛ تقابل یا تعامل دو رویکرد مطالعه موردی: منطقه 12 شهر تهران،The 13th Congress of the Iranian Geographic Society،Tehran،https://civilica.com/doc/860437

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
نقد پژوهشگران در مورد Paper بررسی الزامات پدافند غیر عامل و اصول توسعه پایداری شهری) در بهسازی بافت های تاریخی شهری؛ تقابل یا تعامل دو رویکرد مطالعه موردی: منطقه 12 شهر تهران
مهدی (1398/04/21): این یک کار تحقیقی برداشت از رساله و توجه به ابعاد الزامات پدافندغیرعامل می باشد که به عنوان مرجع با اهمیت طر طرح های بازسازی، بهسازی و نوسازی شهرها مورد استناد قرار گیرد.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 67,801
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support