ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

انطباق اصول رشد هوشمند با شرایط شهری ایران: توسعه کالبدی – فضایی شهر قزوین

Year: 1397
COI: IRCIVIL03_196
Language: PersianView: 153
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ملیحه باباخانی - دکتری شهرسازی، عضو هیئت علمی گروه شهرسازی، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

Abstract:

اجرای برنامه های توسعه در دهه 1970 ، چه آگاهانه و چه غیر آن، به معضلات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی منجر شد. در پاسخگویی به این مسائل و بحران ها رویکردهای جدیدی برای توسعه های آتی مطرح گردید که یکی از آنها رویکرد رشد هوشمند ( Smart Growth) است. در این مقاله به رویکرد مذکور در تعامل با شرایط شهری ایران پرداخته شده و امکان بک ارگیری اصول مطرح در این رویکرد در شهر قزوین به عنوان نمونه موردی مورد سنجش قرار گرفته شده است. دیدگاه رشد هوشمند یکی از دیدگاه های نوین در مفهوم مدیریت رشد است که در برابر الگوی گسترش حومه شهرها در ایالات آمریکا مطرح شده و اصولی را برای توسعه متراکم و توسعه مجدد نواحی درون شهری و کاهش گسترش بی رویه شهرها مطرح می کند. عناصر اصلی سیاست های رشد هوشمند که در بخش های برنامه ریزی، حمل و نقل، توسعه اقتصادی، مسکن، توسعه اجتماعی و حفاظت از منابع طبیعی تقسیم شده اند با تاکید بر جنبه کالبدی چارچوب نظری این مقاله را تشکیل می دهد. شهر قزوین یکی از شهرهایی است، که در دهه های اخیر با پدیده گسترش پراکنده شهری روبرو بوده است. یکی از علل اصلی توسعه پراکنده در این شهر پیشنهادات طرح تفصیلی سال 1373 می باشد که به موجب آن بخش زیادی از اراضی کشاورزی اطراف شهر در داخل حریم شهر قرار گرفته و به موجب گرایش گسترش شهر به سمت بخش شمالی شهر، مشکلات زیادی را در شهر موجب شده است. اصول رشد هوشمند در ابعاد مختلف نظام برنامهریزی شهری قزوین، بالاخص در نظام برنامه ریزی کاربری زمین، حمل و نقل، مسکن و اقتصاد شهری قابل تامل است. تاکید بر توسعه دروی و عمودی، توزیع متناسب و مختلط خدمات در محلات شهری، ارتقاء شبکه حمل و نقل عمومی و ساماندهی پیاده راه ها از جمله راهکارهای پیشنهادی برای این شهر می باشد.

Keywords:

رشد هوشمند، توسعه کالبدی، گسترش پراکنده شهری، شهر قزوین

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRCIVIL03_196. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/863500/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
باباخانی، ملیحه،1397،انطباق اصول رشد هوشمند با شرایط شهری ایران: توسعه کالبدی – فضایی شهر قزوین،International Conference on New Architectural and Construction Findings of Iran Building،Tehran،،،https://civilica.com/doc/863500

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,259
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support