شناسایی عوامل موثر و بررسی تصادف های ترافیکی با استفاده از رویکردهای داده کاوی (مطالعه موردی آزادراه تهران-قم)

Publish Year: 1398
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 863

This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_JTE-10-4_007

تاریخ نمایه سازی: 21 خرداد 1398

Abstract:

هدف اصلی این پژوهش شناسایی عوامل کلیدی و بررسی الگوریتم های مختلف داده کاوی در تصادفات ترافیکی در ایران، بخصوص در جاده های برون شهری است. تصادفات ترافیکی برون شهری یکی از منابع اصلی جهت تجزیه و تحلیل و بررسی شدت حوادث رانندگی و علل موثر برآنها است. در ادامه مجموعه قوانینی که می تواند در شناسایی عوامل و تاثیر آن ها در کاهش تصادفات موثر باشد استخراج خواهد شد. 5099 رکورد از داده های جمع آوری شده از محور تهران- قم در استان تهران مورد استفاده قرار گرفت. برای دستیابی به اهداف این پژوهش از تکنیک های مختلف داده کاوی استفاده گردید. به همین منظور از روش ارزیابی انتخاب مبتنی بر همبستگی برای شناسایی عوامل موثر و انتخاب بردار ورودی استفاده گردید. سپس 6 الگوریتم داده کاوی، بیزین ساده، لجیستیک، پرسپترون چندلایه، کلاس بندی از طریق رگرسیون، قوانین استنتاجی(پارت) و درخت تصمیم گیری جی48، برای پیش بینی دقت مدل های مورد ارزیابی با استفاده از نرم افزار داده کاوی وکا مورد استفاده قرار گرفتند؛ همچنین از الگوریتم اپریوری به همراه دو مدل جی48 و پارت جهت استخراج قوانین استفاده شد. نتایج حاصل از استخراج قوانین نشان داد که حضور عامل تصادف در صحنه تصادف، نوع برخورد، مانع دید، موقعیت تصادف، شرایط سطح راه، هندسه محل تصادف و علل مستقیم بیان شده توسط پلیس برای تصادف از مهم ترین عواملی بودند که در قوانین استخراج شده از مجموعه قوانین به آن ها اشاره شده و بیشترین تعداد تکرار را  داشتند. نتایج نشان دادند که الگوریتم های پرسپترون و پارت بهترین عملکرد را در میان سایر الگوریتم ها جهت پیش بینی در اختیار داشتند.

Authors

بهزاد مسلم

دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه مهندسی صنایع، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران

فرزاد موحدی سبحانی

استادیار، گروه مهندسی صنایع، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران

عباس سقایی

دانشیار، گروه مهندسی صنایع، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Anvari, M. B., Tavakoli Kashani, A. and Rabieyan, R. (2017) ...
  • Montella, A., Aria, M., D Ambrosio, A. and Mauriello, F. ...
  • نمایش کامل مراجع