Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

سیاست جنایی قضایی ایران در برخورد با جرایم مواد آرایشی و بهداشتی

Year: 1397
COI: ITPLAW02_046
Language: PersianView: 231
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مسعود قدیم - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی
شه بانو کاهدی - استادیار رشته حقوق، دانشکده حقوق، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

Abstract:

حقوق جزای ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان در مقام و حفظ حراست از سلامت جسمی و روحی شهروندان و اتباع ایرانی به وضع قوانین مرتبط با مواد آرایشی و بهداشتی همت گمارده است. قانونگذار ایرانی در تاریخ 1346 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی وبهداشتی را در ‎18 ماده و ‎7 تبصره به تصویب رساند. این قانون اگرچه دارای تعداد مواد کمی است، ولی از آنجا که از عنوان های کلی بهره برده، توانسته است تا حد زیادی تمامی عناوین مجرمانه پیرامون مواد آرایشی و بهداشتی را پیش بینی و مورد حکم قانونی قرار دهد. ماده ‎1 قانون مزبور با شش بند بعنوان شاخص ترین اثر قانون گذار در خصوص مواد آرایشی و بهداشتی درحقوق کیفری ایران حکم فرمایی می کند. توجه و بررسی پیرامون قانون مذکور و بندهای شش گانه ماده ‎1 این قانون از آن جهت دارای اهمیت است که قانون گذار تقریبا در تمامی موارد قانونگذاری بعدی نیز با امعان نظر و نگاه به این قانون به تقنین و قانون گذاری پرداخته است.نشانه های این توجه و وام گیری حتی در نوع و شیوه تعیین مجازات در قوانینی مانند قانون موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و یا قانون تعزیرات حکومتی در امور بهداشتی و درمانی مشهود است. وجود خلاءهای قانونی و به روز نبودن قوانین مرتبط با مواد آرایشی و بهداشتی قانونگذار رابر آن داشت که در سال ‎1376 قانونی را با عنوان قانون تعزیرات حکومتی در امور بهداشتی و درمانی با تصویب مجمع تشخیص نظام به صحنه حقوق کیفری ایران وارد سازد. این قانون با رویکردی اقتصادی به جرائم موضوع مواد آرایشی و بهداشتی پرداخته است. نوع نگاه،تقنین و بطور کلی سیاست کیفری حقوق جزای ایران در خصوص جرائم مواد آرایشی وبهداشتی بسیار کهنه و به سالهای دور باز می گردد. سالهایی که نیاز جوامع بشری به مصرف این نوع محصولات به گستردگی جوامع امروزی نبود. در حقوق کیفری ما وضع بسیاری از افراددرگیر با موضوعات بهداشتی و آرایشی هنوز به روشنی مشخص نیست، وجود خلائهای قانونی،کهنه بودن قوانین، تشتت و سردرگمی مراجع صالح به رسیدگی و عدم بازنگری در قوانین گذشته از جمله بزرگترین معضلات و مشکلات حقوق کیفری ایران در برخورد با جرائم مواد آرایشی و بهداشتی است. از این رو قانونگذار فعلی می بایست با برسری قوانین پیشرفته موجود در این زمینه و با بازنگری و به روز کردن قوانین گذشته جامعه ایرانی را برای رسیدن به یک جامعه سالم،با نشاط و با امید به زندگی افزونتر یاری رساند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ITPLAW02_046. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/869293/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قدیم، مسعود و کاهدی، شه بانو،1397،سیاست جنایی قضایی ایران در برخورد با جرایم مواد آرایشی و بهداشتی،Second International Conference on the Law of Political Science and Islamic Education،Tehran،https://civilica.com/doc/869293

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support