ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اصول ایمنی زیستی در آزمایشگاه های ژنتیک مولکولی

Year: 1397
COI: JR_NAISL-2-1_008
Language: PersianView: 1,330
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید نیک بین - استادیار ژنتیک و اصلاح دام، گروه علوم دامی دانشگاه محقق اردبیلی، ایران.
مهدی داوری - دانشیار بیماری شناسی گیاهی، گروه گیاهپزشکی دانشگاه محقق اردبیلی، ایران.

Abstract:

 با توجه به پیشرفت های روزافزون در زمینه ژنتیک مولکولی و کاربردهای بی شمار آن در مباحث ژنتیکی و نیز ورود آن به سایر علوم زیستی، آزمایشگاه های ژنتیک مولکولی در دانشگاه ها و بسیاری از انستیتوهای تحقیقاتی، پزشکی و غیره راه اندازی و فعال شده است. علی رغم دستاوردهای بسیار با ارزش ناشی از پژوهش های انجام شده در این زمینه، کار در آزمایشگاه های ژنتیک می تواند بسیار حساس و پرخطر باشد. با توجه به خطرات ویژه آزمایشات ژنتیکی در بحث بعضی از مواد و تجهیزات، لزوم ارتقای ایمنی کار در این نوع آزمایشات ضروری به نظر می رسد. ایمنی زیستی (Biosafety) عبارت است از اتخاذ اصول و روش هایی که سبب حفاظت کارکنان، دانشجویان و محیط از آلوده شدن به عوامل خطرناک زیستی می شود. با اجرای مقررات و رعایت اصول ایمنی زیستی در هنگام کار با نمونه های آلوده به مواد زیستی بیماری زا مانند میکروب های بیماری زا، زهرا به های زیستی و هر نوع محصول و فرآورده انسانی، دامی و گیاهی واجد مواد خطرناک، صدمات و آسیب های وارده به انسان و محیط اطراف به شدت کاهش می یابد. اولین گام در این مسیر، آشنایی محققین، دانشجویان و کارشناسان با استانداردهای کار در محیط آزمایشگاه و هم چنین آزمایش هایی است که انجام آن ها حتما با رعایت اصول ایمنی زیستی و تحت نظارت متخصصین خبره صورت گیرد. این مقاله با هدف معرفی مواد و تجهیزات خطرناک در شرایط کار آزمایشگاه ژنتیک مولکولی، میزان خطرات آن ها و ارائه راهکارهای ایمن در هنگام کار با آن ها و نیز روش های خنثی سازی و دفع مناسب آن ها ارائه شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_NAISL-2-1_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/874056/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نیک بین، سعید و داوری، مهدی،1397،اصول ایمنی زیستی در آزمایشگاه های ژنتیک مولکولی،https://civilica.com/doc/874056

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,027
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support