ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی روند و پیشبینی تغییرات دما در مناطق خشک و نیمه خشک (مطالعه موردی: استان کرمان)

Year: 1398
COI: IGAC14_050
Language: PersianView: 483
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جواد سدیدی - استادیار گروه سنجش از دور و GIS، دانشگاه خوارزمی تهران
میثم جعفری گدنه - کارشناس ارشد علوم و مهندسی آبخیزداری، دانشگاه تهران
سیدحسن حسینی ساجدی - کارشناس ارشد سنجش از دور و GIS، دانشگاه خوارزمی تهران
گیسو حمزه زاده - دانشجوی کارشناسی ارشد علوم و مهندسی مرتعداری، دانشگاه محقق اردبیلی

Abstract:

امروزه تغییرات اقلیمی به یکی از چالش های مهم کره زمین تبدیل شده است. بنابراین به نظر میرسد که مطالعات تغییر اقلیم در ایران به خصوص استان کرمان که در اقلیم خشک و نیمهخشک واقع گردیده است توسط مدلهای اقلیمی با وضوح بالا و به ویژه توسط مدلهای گزارش پنجم و تحت سناریوهای جدید انتشار امری ضروری بهنظر میرسد. به طوریکه مدلهای فوق میتوانند درکی بهتر از این مناطق در دوره های زمانی آتی برای مدیران و برنامه ریزان منابع آب فراهم نمایند. بنابراین در این تحقیق به منظور بررسی روند تغییرات اقلیمی مولفه دما از آزمون من-کندال و پیشبینی آن در دوره آینده نزدیک (2048-2019) از مدل CanESM2 با استفاده از نرمافزار SDSM4.2 استفاده گردید. همچنین کارایی مدل CanESM2 با استفاده از آماره های ناش-سنکلیف (NS) و ضریب تبیین (R2) صورت پذیرفت. نتایج آزمون من-کندال بیانگر آن است که روند تغییرات دما در دوره آتی (2019-2048) تنها در ایستگاه سینوپتیک کهنوج، انار، رفسنجان در سناریو RCP2.6 معنیدار نبوده است ولی در تمامی ایستگاه ها و تمامی سناریوها این روند معنیدار و بیانگر افزایش دما در آینده میباشد. ارزیابی معیارها در کارایی مدل CanESM2 نشان داد که این مدل در پیشبینی دمای روزانه در کلاس خیلی مناسب قرار دارد. نتایج مدل CanESM2 حاکی از آن است که میزان متوسط دما در شهرستانهای بم، بافت، کهنوج، کرمان، انار، رفسنجان، شهربابک، سیرجان و میانده جیرفت به ترتیب به میزان 5/70، 1/42، 1/15، 1/36، 0/82، 0/44، 1/29، 0/38 و 1/48 از سناریو RCP2.6 به سناریو RCP8.5 افزایش پیدا کرده است که حاکی از گرمایش این مناطق در آینده نزدیک میباشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGAC14_050. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/876528/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سدیدی، جواد و جعفری گدنه، میثم و حسینی ساجدی، سیدحسن و حمزه زاده، گیسو،1398،بررسی روند و پیشبینی تغییرات دما در مناطق خشک و نیمه خشک (مطالعه موردی: استان کرمان)،The 14th Congress of the Iranian Geographic Society،Tehran،https://civilica.com/doc/876528

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 12,026
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support