فعالیت خورشید و آب و هوا

Publish Year: 1388
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 1,864

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

NOJOOM02_023

تاریخ نمایه سازی: 22 بهمن 1388

Abstract:

لکه های موجود در سطح خورشید از شاخص های مهمی است که فعالیت خورشید را معین می کند . با توجه مطالعاتی که از سال 1610 میلادی در مورد خورشید صورت گرفته تعداد این لکه ها از هر ماکزیمم تا ماکزیمم دیگر در چرخه 11 ساله متغیر می باشد. فعالیت خورشید در هر چرخه و ارتباط آن با آب و هوای زمین یک مساله جدال انگیز بین دانشمندان و ستاره شناسان بوده است. بسیاری از این دانشمندان بین پارامترهای مختلف هوا سنجی رابطه ای مستقیم، بعضی نیز رابطه ای معکوس یافته اند و بعضی هم بر این باورند که اصلا رابطه ای بین این دو موضوع وجود ندارند . در این مقاله با توجه به داده های موجود در مورد لکه های خورشیدی (عدد ولف ) و محاسبات عددی و تنظیم کد پیش بینی بر اساس روش شبکه های عصبی (Neural Network) منحنی مربوط به تغییرات دما و بارش بر حسب زمان از سال 2019_1980 میلادی در رابطه با آب وهوای شهر تبریز در ایران تنظیم شده و همچنین پیش بینی چرخه 24 ام فعالیت خورشیدی تا سال 2019 با طول چرخه 10.5 سال و بیشینه لک 116 مورد بررسی قرار گرفته است.

Authors

علی عجب شیری زاده

گروه اختر فیزیک _دانشکده فیزیک _دانشگاه تبریز

مسعود مهروانی بهروز

مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Long-term variations in the correlation between solar activity and climate ...
  • Once again about global warming and solar activity K. Georgieva1, ...
  • Forecasting with artificial neural networks:The state of the art Guoqiang ...
  • نمایش کامل مراجع