ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

معرفی نسخه خطی منظومه گل افشان اثر کاهی کابلی

Year: 1398
COI: JR_JSRU-11-36_009
Language: PersianView: 247
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد رضا عبدی - دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سیستان و بلوچستان
محمدامیر مشهدی - دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سیستان وبلوچستان
عبدالله واثق عباسی - دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سیستان وبلوچستان

Abstract:

از آغاز قرن دهم هجری با توجه به تغییر مراکز ادبی و تاثیر حاکمیت سیاسی بر ادبیات فارسی، در کنار معما سازی و ماده تاریخ ، جواب گویی و تقلید از منظومه های فاخر فارسی چون مخزن الاسرار ، حدیقه الحقیقه ، بوستان و مثنوی معنوی در کارنامه شاعران ایرانی-هندی فراوان به چشم می خورد. مثنوی گل افشان اثر کاهی کابلی از شاعران سرآمد دربار همایون و اکبرشاه گورکانی در قرن دهم، یکی از ارزشمندترین نمونه های فن جواب گویی در ادب پارسی است. نسخه خطی این اثر که توسط نگارندگان مقاله درحال تصحیح است، قافیه به قافیه در جواب بوستان سعدی شامل یک دیباچه و ده باب به نام های عدل و انصاف و تدبیر جهانداری ، احسان ، عشق و طریقت اولیاء ، تواضع ، رضا ، قناعت ، تربیت ، شکر ، توبه ، مناجات و ختم کتاب ، در (3683) بیت در قرن دهم به نام اکبرشاه سروده شده است. با توجه به اینکه اکثر نویسندگان کتب تذکره و تاریخ ادبیات و پژوهشگران معاصر، این کتاب را جزو آثارمعدوم شده کاهی قلمداد کرده اند؛ معرفی و تصحیح این اثر ارزشمند، ضروری به نظر می رسد. این مقاله درپی آن است که با معرفی این نسخه خطی و سراینده آن، ضمن بررسی ساختار و ویژگی های سبکی گل افشان به روش تحلیلی-توصیفی و ارائه اطلاعاتی نو از تنها نسخه خطی موجود آن، به این پرسش پاسخ دهد که چگونه می توان اثبات کرد که این اثر متعلق به کاهی کابلی است

Keywords:

گل افشان, کاهی کابلی, استقبال و جواب گویی, بوستان سعدی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JSRU-11-36_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/889646/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عبدی، محمد رضا و مشهدی، محمدامیر و واثق عباسی، عبدالله،1398،معرفی نسخه خطی منظومه گل افشان اثر کاهی کابلی،https://civilica.com/doc/889646

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,089
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support