ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آسیب شناسی و نقد شیوه پرسشنامه ای لجام گسیخته در گردآوری داده های تحقیقات علوم انسانی طی دو دهه اخیر

Year: 1398
COI: ASSESSMENTS01_003
Language: PersianView: 350
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صادق کریمی - استادیار آب و هواشناسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران
مجتبی سلیمانی دامنه - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران

Abstract:

پرسشنامه یکی از انواع ابزار پژوهش بوده که از مجموعه ای از سوالات به نام سنجه (پرسش) تشکیل شده است. این ابزار، جمع آوری اطلاعاتکمی و کیفی از پاسخ دهندگان را دنبال میکند. پرسشنامه ها اغلب دارای سنجه های استانداردی است که امکان جمع آوری داده را سادهتر میکند. به همین دلیل چه پرسشنامه های استاندارد شده و چه پرسشنامه های خودساخته هر دو درینب محققان و پژوهشگران در دو دهه اخیر رواج زیادی یافته که البته مقبولیت آن از طرف ناظران و داوران مجلات فارسی زبان جای سوال و تردید قرار گرفته است. به عبارتی، به نظر میرسد استفاده لجام گسیخته و به دنبال آن مشکلات و نواقص غیر ماهوی ناشی از استفاده ناصحیح از این ابزار آرام آرام، مقبولیت آن را هدف قرار داده؛ به طوری که این ابزار مورد اطمینان را به ابزاری غیر قابل اعتماد تبدیل نموده است. این پژوهش با مرور پژوهشهای انجام شده حوزه علوم انسانی در دو دهه اخیر، نواقصی را که در استفاده از این ابزار در پژوهشهای مورد بررسی به چشم میخورد و به دنبال آن استقبال نشریات را از این دسته پژوهشها و مقالات کاهش داده، مورد کنکاش و اکتشاف قرار داده است. در ادامه، عوامل ریشه ای که در بروز این نواقص نقش داشته را مورد کنکاش و تحلیل قرار داده است. نتایج نشان داد عدم توجه به روایی و پایایی پرسشنامه، انتخاب ناصحیح تعداد و توزیع نمونه ها از جوامع آماری مد نظر، استفاده از پرسشنامه های خودساخته نامعتبر مهمترین نواقصی است که در تحقیقات علوم انسانی مورد بررسی (مجلات و پژوهشهای فارسی زبان) مشاهده شده که همگی در ذیل بیتوجهی و یا کم توجهی آگاهانه و نآگاهانه به اخلاق در پژوهش؛ همچنین استفاده لجام گسیخته از این ابزار گردآوری ظهور یافته است.

Keywords:

آسیب شناسی، نقد، پرسشنامه، اخلاق در پژوهش، روایی، پایایی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ASSESSMENTS01_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/891105/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی، صادق و سلیمانی دامنه، مجتبی،1398،آسیب شناسی و نقد شیوه پرسشنامه ای لجام گسیخته در گردآوری داده های تحقیقات علوم انسانی طی دو دهه اخیر،The first national science assessment conference, the evaluation of scientific research (issues, tools and methods)،Kerman،،،https://civilica.com/doc/891105

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,298
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support