ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تاثیر انرژی الکتریکی در دراز مدت بر رشد اقتصادی در ایران

Year: 1397
COI: JR_ARTE-2-11_008
Language: PersianView: 107
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پریسا سپهروند - دانش آموخته کارشناسی ارشد اقتصاد، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران
مهدی بصیرت - استادیار گروه اقتصاد، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران

Abstract:

در ادبیات اقتصادی سه عامل نیروی کار، زمین و سرمایه عموما به عنوان عامل تولید مطرح می باشند. سرمایه و نیروی کار، اعم از متخصص و یا غیرمتخصص، از مهمترین عوامل موثر بر رشد اقتصادی اند درمقابل برخی از اقتصاددانان انرژی را نیز یکی از عوامل تولید می دانند. زمین و سرمایه برای تولید و نگهداری، خود نیاز به انرژی دارند برخی از اقتصاد دانان انرژی را به عنوان عامل اصلی و مقدم بر سایرعوامل می دانند. این مقاله به کمک یک مدل نیوکلاسیک به بررسی رابطه بلندمدت مصرف انرژی الکتریکی در بخش صنعت با رشد اقتصادی ایران می پردازد. همه ی داده ها در این تحقیق با بسامد سالانه وبه صورت لگاریتمی در نظر گرفته شده اند. محدوده زمانی بررسی شده، سال های 1368 تا 1392 انتخاب شده است. مدل مورد بررسی روش خود توضیح برداری (VAR) استفاده شده است که یک بار برای نرخ رشد و یک بار هم برای تولید ناخالص در نظر گرفته شده است. آزمون دیکی فولر نشان داد که متغیرهای مورد بررسی در سطح ایستا نبوده و ایستایی آن ها با یکبار تفاضل گیری به دست آمد. و در ادامه روش همانباشتگی جوهانسن وجوسلیوس نشان داد که میان متغیرهای مدل مورد استفاده رابطه تعادلی بلندمدت وجود دارد. یافته های تحیق دلالت بر این دارند که مصرف انرژی الکتریکی در بخش صنعت و ذخیرهموجودی سرمایه رابطه ای مثبت و معنی دار با نرخ رشد اقتصادی دارند، و این در صورتی بود که نیروی کار رابطه منفی ومعنی داری با رشد اقتصادی دارد. همچنین نتایج برآورد با تولید ناخالص داخلی، بر یافته های قبلی مهر تایید می زنند.

Keywords:

ادبیات اقتصادی، هم انباشتگی، نیوکلاسیک، آزمون دیکی فولر، رشداقتصادی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ARTE-2-11_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/898427/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سپهروند، پریسا و بصیرت، مهدی،1397،بررسی تاثیر انرژی الکتریکی در دراز مدت بر رشد اقتصادی در ایران،،،،،https://civilica.com/doc/898427

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 11,001
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support