ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آسیب های اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار در استان کرمانشاه

Year: 1397
COI: SDKP01_001
Language: PersianView: 400
This Paper With 42 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 42 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

یداله دادگر - استاد دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی
روح اله نظری - دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه فردوسی

Abstract:

امروزه توسعه پایدار ضرورتی اجتناب ناپذیر برای کشورها و مناطق مختلف جهان است. برخلاف الگوهای سنتی توسعه، رویکرد توسعه پایدار بر توسعه همه جانبه تاکید داشته و عدالت اجتماعی و ملاحظات زیست محیطی از جمله ابعاد اساسی آن تلقی می شود. در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه صرف اقتصادی و حتی صرف زیست محیطی تمرکز ندارد، بلکه به جنبه های انسانی، اجتماعی و اقتصادی توسعه هم توجه می کند. توسعه پایدار بطور کلی محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. آگاهی از نقاط قوت و ضعف مناطق برای دستیابی به توسعه پایدار نوعی ضرورت جهت ارائه طرح ها و برنامه های مربوط به توسعه آن مناطق به حساب می آید. علاوه بر این توسعه منطقه ای از مفاهیم مورد توجه در سیاستگذاری در ابعاد کلان است. براساس توسعه منطقه ای توجه به توزیع بین منطقه ای منابع در جهت دستیابی به توسعه پایدار و استفاده از قابلیت های مناطق مختلف در رسیدن به اهداف توسعه به عنوان محورهای مهم تصمیم گیری مطرح می شوند. توجه به ابعاد اجتماعی و اقتصادی در امور بین نسلی و همچنین توانمندسازی، برابری فرصت ها و توسعه انسانی به تحقق توسعه پایدار کمک می کنند. با این نگرش این مقاله به بررسی آسیب های اجتماعی و اقتصادی و توسعه پایدار در استان کرمانشاه می پردازد. استان کرمانشاه یکی از ده استان نفت خیز و گازخیز کشور است که دارای منابع زیاد و پتانسیل و ظرفیت های اقتصادی قابل توجه است. از این رو این مقاله با استفاده از شاخص های مختلف اجتماعی اقتصادی و زیست محیطی برای دو مقطع 1385 و آستانه سال 1396 به بررسی وضعیت استان ها در رسیدن به توسعه پایدار با روش تاپسیس می پردازد. نتایج مطالعه نشان می دهد استان کرمانشاه در آغاز سال 1396 در زمینه شاخص های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و کل در برخی موارد وضعیت نامناسب و در برخی موارد دیگر وضعیت قابل قبول را کسبنموده است. این مطالعه در ضمن نوعی مقایسه بین استان کرمانشاه و دیگر استان های کشور را به عمل آورده است. نتیجه کلی نشان می دهد که همه استان های کشور (بجز استان های قزوین، آذربایجان غربی، قم، کردستان، زنجان، اردبیل، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، سمنان، یزد و کرمان) در زمینه توسعه پایدار در وضعیت قابل قبولی هستند ولی هیچ استانی وضعیت مناسبی ندارد. در نهایت با در نظر گرفتن پتانسیل ها و ظرفیت ها و با استفاده از متغیرهای اجتماعی و اقتصادی از جمله نرخ بیکاری، نرخ طلاق، ضریب شهرنشینی، ضریب جینی، شاخص فلاکت، خودکشی و ... استان کرمانشاه در مقایسه با دیگر استان های کشور وضعیت نامناسبی دارد. در عین حال میتوان نتیجه گرفت که سطح توسعه در استان های کشور یکسان نیست و تفاوت هایی در این زمینه دیده می شود. ضرورت انجام سرمایه گذاری های زیست محیطی، ایجاد بهبود در شاخص های کلان بویژه شاخص فلاکت و عزم جدی برایارتقاء سطح آموزشی و بهداشتی را می توان نمونه توصیه های سیاستی این مقاله برای کرمانشاه در نظر گرفت.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is SDKP01_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/901424/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دادگر، یداله و نظری، روح اله،1397،آسیب های اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار در استان کرمانشاه،National Conference on Sustainable Development of Kermanshah Province،Kermanshah،https://civilica.com/doc/901424

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 23,288
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support