ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر انگاره های مدرنیزاسیون پهلوی اول بر معماری و شهرسازی ایران در دوران گذار نمونه موردی اردبیل

Year: 1397
COI: AUTHCONF01_058
Language: PersianView: 156
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کاظم قلیزاده - دپارتمان معماری وساختمان آموزشکده ابن سینا دانشگاه فنی وحرفه ای استان اردبیل ایران

Abstract:

رضا خان در ابتدا با تکیه بر امپراطوری انگلستان و تثبیت حکومت خود که از ملزومات نفوذ سلطه غرب در ایران بود بر اساس متدهای غربی کشور را بسمت مدرن شدن، سوق داد. عصر پهلوی اول آغاز تحولات گسترده و زیر بنایی در شئون مختلف جامعه ایران بود. در عصر قاجاریه، خاستگاه مدنیزاسیون محیط زندگی درباریان و کاخ های آنها بود تفاوت عمده مدرنیزاسیون در غرب با ایران، نحوه انجام آن بود !.در کشورهای غربی نخبگان و لایه های میانی جامعه بعضا با همکاری حکومت ها، بانی تحولات در زمینه عبور از جامعه سنتی به جامعه مدرن بودند. این تحولات در زمینه سیاسی،اجتماعی و اقتصادی و هم در زمینه نوآوری، ابداعات در علم، تکتولوژی در بطن جامعه صورت گرفت. ولی در ایران عمدتا تحولات مدنیزاسون توسط حاکمیت و بشکل عامرانه انجام می یافات . معماری و شهرسازی نیاز از این دگرگونی هائی که بدون توجه به شرایط جامعه وزندگی مردم صورت گرفته بود مصون نمانده و دچار تغییر و تحولات بنیادین شد. !این تحولات با ایجاد تغییرات زیربنائی در سیستم اداری، تمرکز فعالیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در کشورآغاز شده و بدنبال آن رشدجمعیت، گرایش به شهرنشینی وامکان گسترش آزادانه شهرها را در پیداشت. در این دوره، ناسیونالیسم نگاه حاکمیات را به گذشته و مدرنیسم به آینده معطوف نمود.توسعه و پیشرفت از دیدگاه حکومت دو مفهوم متضاد بخود گرفت مدرن و باستان حکومت جدید سعی در بیان دیدگاه های سیاسی اجتماعی خود نظیر تجدد طلبی، دین گریزی، باستان گرائی و... از طریق معماری و شهرسازی برآماد در ایندوره تداوم سنت معماری ایران شکسته شده شکاف میان معماری سنتی و معماری باختر مآبانه بیشتر شد.معماری و شهرسازی مردم وار و درون گرای ایرانی به معماری برونگرا تبدیل گشت.در این مقاله با استفاده از روش تحقیق توصیفی - تحلیلی به تاثیر اندیشه های رضاخان بر معماری و شهرسازی شهر اردبیل پرداخته شده است.

Keywords:

حکومت پهلوی، دوران گذار، باستان گرائی،مدرنیته، سبک ملی ،اردبیل

Paper COI Code

This Paper COI Code is AUTHCONF01_058. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/901740/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قلیزاده، کاظم،1397،تاثیر انگاره های مدرنیزاسیون پهلوی اول بر معماری و شهرسازی ایران در دوران گذار نمونه موردی اردبیل،International Conference on Modern Horizons in Civil Engineering, Architecture and Urban Development،Tehran،،،https://civilica.com/doc/901740

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 4,375
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support