ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه آزمایشگاهی و ارایه یک رابطه مقدماتی برای انحلال سنگ های ژیپس و انیدریت

Year: 1397
COI: GEOTEC03_059
Language: PersianView: 254
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امین محمودی - کارشناس ارشد مهندسی ژئوتکنیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر
سیدمحمدرضا امام - استادیار گروه ژئوتکنیک دانشکده مهندسی عمران و محیطزیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Abstract:

ساخت سازه های هیدروژئوتکنیکی در ساختگاه های حاوی مصالح انحلال پذیر مثل ژیپس و انیدریت میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی برای سازه، محیط زیست و افراد شود. حضور و جریان آب در درزه و ترکهای سنگ بستر، مواد حل شونده را در خود حل کرده و باعث افزایش نفوذپذیری پی و تکیه گاه ها، تخریب پرده تزریق، نشست غیر یکنواخت، ناپایداری و در نهایت تخریب سازه میشود. از آنجایی که در شرایط طبیعی آب در بسیاری موارد به صورت سطحی روی سنگها جریان دارد، دستگاهی برای مطالعه انحلال سنگ ناشی از جریان سطحی که در آن آب تنها قادر است بر روی سطح نمونه های سنگی جریان یابد، ساخته شد. بر روی دو نمونه ژیپس خالص و دیگری نمونه های حاوی ژیپس، انیدریت، شیل و مارن آزمایش انحلال انجام شد و از میان عوامل موثر بر انحلال، تاثیر دبی یا سرعت جریان بر انحلال بررسی شد و نتایج با روابط پیشنهاد شده برای انحلال ارزیابی شده و رابطه ای برای انحلال پیشنهاد شد. نتایج نشان میدهد که نرخ انحلال با افزایش سرعت جریان افزایش یافته و از یک سرعت جریانی به بعد ثابت میشود اما غلظت اشباع مستقل از سرعت جریان است و وجود عناصر دیگر در سنگ و آب بر روی نرخ انحلال موثر است. همچنین برای آنکه بتوان غلظت ماده محلول (کلسیم) در آب را با استفاده از هدایتسنج الکتریکی (EC) تعیین کرد، رابطه ای که با آزمایش تیتراسیون کالیبره گردیده، ارائه شده است.

Keywords:

انحلال پذیری، دستگاه انحلال، ژیپس و انیدریت، سرعت جریان، رابطه و نرخ انحلال

Paper COI Code

This Paper COI Code is GEOTEC03_059. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/907730/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمودی، امین و امام، سیدمحمدرضا،1397،مطالعه آزمایشگاهی و ارایه یک رابطه مقدماتی برای انحلال سنگ های ژیپس و انیدریت،3rd Iranian Conference on Geotechnical Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/907730

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,797
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support