ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین پنجره ایمن گل حفاری و بررسی پایداری دیواره چاه بوسیله مدلسازی ژئومکانیکی (مطالعه موردی در دو میدان از میادین جنوب غربی ایران)

Year: 1397
COI: NPGC03_070
Language: PersianView: 304
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

میلاد ذوالفقاری - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت گرایش نفت، گروه مهندسی نفت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد امیدیه، امیدیه،ایران
محمد آبدیده - عضو هیات علمی دانشگاه، گروه مهندسی نفت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد امیدیه، امیدیه، ایران

Abstract:

یکی از کاربردهای مکانیک سنگ در مهندسی نفت بررسی پایداری دیواری چاه است. ناپایداری چاه در واقع یک مشکل ژئومکانیکی است که تابعی از تنشها و کرنشها است. در این تحقیق جهت تحلیل پایداری دیواره چاه، پنجره ایمن گل حفاری بوسیله مدلسازی ژئومکانیکی بصورت مطالعه موردی در دو چاه X در میدان AT و Y در میدان AS از میدانهای نفتی در جنوب غربی ایران انجام می گردد که با استفاده از داده های پتروفیزیکی شامل عمق، لاگ گاما، لاگ چگالی ، لاگ نوترون ، زمان عبور موج صوتی تراکمی و برشی ،سایز مته ، فشار منفذی و میزان وزن گل که از عملیات چاه پیمایی حفاری استخراج شده به محاسبه مدولهای الاستیک سنگ مخزن در حالت دینامیکی و تبدیل این مدولها به حالت استاتیکی، محاسبه مقدار تنش های برجا پرداخته و با استفاده از معیار شکست مناسب برای تعیین محدوده مجاز و مناسب فشار گل با توجه به مدل شکست و گسیختگی(تعیین پایین ترین و بالاترین حد مجاز فشار گل برای مدلهای شکست برشی و مدلهای شکست کششی توسط معیار مور-کلمب)، پنجره ایمن گل حفاری تعیین و تحلیل پایداری دیواره چاه انجام می پذیرد. این محدوده از فشار گل به ما این امکان را می دهد که از ریزش دیواره چاه و همچنین شکست هیدرولیکی در کل عمق حفاری جلوگیری کرد به علاوه با این توجه به این محدوده از فشار گل از ورود سیال سازند به دیواره چاه و همچنین از هرزروی گل حفاری به سازند جلوگیری می کنیم و در نهایت می توان از مشکلات ناشی از ناپایداری دیواره چاه از قبیل گیرکردن لوله ها، عملیات مانده یابی، یکنواخت سازی دیواره چاه، سیمانکاری ضعیف و کنار گذر ممانعت کرد.

Keywords:

عوامل ژئومکانیکی , پنجره ایمن گل حفاری , معیار مور-کلمب , داده های پتروفیزیکی , مدولهای الاستیک سنگ مخزن

Paper COI Code

This Paper COI Code is NPGC03_070. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923154/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ذوالفقاری، میلاد و آبدیده، محمد،1397،تعیین پنجره ایمن گل حفاری و بررسی پایداری دیواره چاه بوسیله مدلسازی ژئومکانیکی (مطالعه موردی در دو میدان از میادین جنوب غربی ایران)،3rd National Conference on petroleum geomechanics ،Tehran،https://civilica.com/doc/923154

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,703
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support