ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارائه الگوی گسترش بهینه کالبدی- فضایی شهر اردبیل با تاکید بر موقیعت سکونتگاه های روستایی پیرامونی

Year: 1397
COI: IAGRP02_011
Language: PersianView: 231
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بهرام ایمانی - استادیار گروه برنامه ریزی شهری و روستایی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
کلثوم یارمحمدی - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

Abstract:

در دهه های اخیر شهرها به صورتی بیبرنامه رشد کرده اند و محدوده های شهری در مدت کوتاهی به چندین برابر وسعت اولیه خود رسیده اند، توسعه آنها در قطعاتی مجزا، بدون برنامهریزی، جسته و گریخته بوده است که به الگوی گسترش یا پراکنش افقی شهری معروف گردیده و منشاء بسیاری از مشکلات در شهرها و روستاهای جهان در حال توسعه و توسعه یافته تبدیل گردیده است. پیامد این مساله برای سکونتگاه های روستایی پیرامون شهرها بی دوامی، ناپایداری کشاورزی در اراضی حا شیه شهری _ رو ستایی ، تغییر بافت ارا ضی کشاورزی به کاربریهای غیرکشاورزی ، قرار گرفتن ارا ضی در معرض خطر آلودگی زیست محیطی ، تفکیک اراضی به قطعات کوچک که بدون توجه به مقررات به انجام می رسد بوده است ، شهر اردبیل نیز در طول 60 سال اخیر با طی زمان، رشدی نامتوازن و به صورت پراکنده دا شته ا ست که در طی این دوره چندین رو ستا در آن ادغام شده اند، رویکرد ا صلی تحقیق مبتنی بر روش تحلیلی- تطبیقی بوده ا ست. داده ها و اطلاعات مورد نیاز برای انجام تحقیق از طریق مطالعات کتابخانه ای آمارنامه ها و داده های مربوطه و مطالعات میدانی، برگرفته و پردازش شده ا ست. در این پژوهش با بهره گیری از مدلهای کمی انتروپی شانون و هلدرن به تحلیل چگونگی گسترش این شهر در 60 سال اخیر پرداخته شده است. بر اساس داده ها، نتایج حاکی از آن است که رشد سریع شهر از دهه 1370 شروع شده است و مساحت شهر به 3112/5 هکتار می ر سد، ر شد در این دوره بیشتر متصل بوده و رو ستاهای جیرال، میر ا شرف، ملایو سف، ملاباشی، ججین در شهر ادغام شدند . اما از سالهای بعد رشد افقی شهر شروع شده و تا 1390 مساحت شهر حدود 2 برابر میشود، که در این دهه رشد بدقواره شهری رخ داده است که از نتایج زیانبار این امر می توان به ادغام روستاهای نیار ،کلخوران شیخ،گلمغان در آن ا شاره کرد، میزان این ر شد بر ا ساس مدل هلدرن 27در صد و بر ا ساس مدل آنتروپی شانون گسترش شهر تا سال 1370به صورت پراکنده و افقی بوده اما از این سال تا 1385 شدت پراکندگی و رشد افقی شهر افزایش یافته به طوری که از تراکم 77 نفر در هکتار در سال 1370 به 97/5 نفر در هکتار در سال 1390 رسیده است. با توجه به نتایج پژوهش و با لحاظ موقیعت روستاهای شام اسبی، بنفشه درق، پیله سهران، حمل آباد، صومعه الگوی رشد فشرده به عنوان الگوی تو سعه آتی شهر اردبیل تا سال 1400پیشنهاد می شود، برای تو سعه شهر در دراز مدت(از سال 1400 به بعد) الگوی توسعه منفصل و ناپیوسته تشخیص داده میشود .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGRP02_011. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923169/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ایمانی، بهرام و یارمحمدی، کلثوم،1397،ارائه الگوی گسترش بهینه کالبدی- فضایی شهر اردبیل با تاکید بر موقیعت سکونتگاه های روستایی پیرامونی،The Second National Conference on Iran Sustainable Rural Development،Tehran،https://civilica.com/doc/923169

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 12,595
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support