ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل راهبردی سیاستی بخش کشاورزی ایران با رویکرد بحران آب

Year: 1397
COI: IAGRP02_030
Language: PersianView: 276
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدامین خراسانی - استادیار جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
بهمن طهماسی - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
سیروس حجت شمامی - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تهران، تهران، ایران

Abstract:

آب یکی از بزرگترین چالشهای قرن حاضر در دنیا است که می تواند سرآغاز بسیاری از تحولات مثبت و منفی جهان قرار گیرد. ایران نیز کشوری است خشک و نیمه خشک که متوسط میزان بارندگی در آن کمتر از یک سوم متوسط بارندگی جهانی است. بخش کشاورزی بزرگ ترین مصرف کننده آب است، در ایران میانگین مصرف آب در بخش کشاورزی بیش از 92 درصد است که نسبت به میانگین جهانی مصرف آب در بخش کشاورزی که برابر با 70 درصد می باشد اختلاف فراوانی دارد. بخش کشاورزی در اقتصاد ایران نقشی حیاتی را بر عهده دارد، زیرا حدود 11 درصد تولید ناخالص ملی، 23 درصد اشتغال و تامین غذای بیش از 80 درصد جامعه را پوشش می دهد. از طرفی، آب به عنوان محدود ترین عامل تولید در این بخش تاثیر بسزایی دارد. با مروری بر برنامه های اول تا سوم توسعه می توان دریافت که سیاست ها و راهبردهای اتخاذ شده در بخش کشاورزی عمدتا با رویکرد کمی گرایی و توجه به افزایش تولید و خودکفایی و صادرات محصولات کشاورزی بوده است. این در حالی است که کمتر به ظرفیت های منابع آب در کشور توجه شده و همین امر منجر به بروز چالش های متعددی در بخش کشاورزی و به وجود آمدن بحران آب شده است. نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد غلبه بر بحران آب و بهبود وضعیت کشاورزی مستلزم اتخاذ راهبردها و سیاست های جدیدی در بخش کشاورزی است. در این میان کشاورزی پایدار رویکردی نوین جهت غلبه بر بحران آب است. بهره گیری از فناوری های نوین، روش های نوین کشت، تغییر الگوی کشت، بهره گیری از تجربیات جهانی، مدیریت کارآمد دولت و بخش خصوصی و تعاونی ها ازجمله راهبردهای حرکت به سوی کشاورزی پایدار هستند که کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی را به دنبال دارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGRP02_030. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923188/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خراسانی، محمدامین و طهماسی، بهمن و حجت شمامی، سیروس،1397،تحلیل راهبردی سیاستی بخش کشاورزی ایران با رویکرد بحران آب،The Second National Conference on Iran Sustainable Rural Development،Tehran،https://civilica.com/doc/923188

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 67,801
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support