ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی میزان مشارکت جامعه محلی در توسعه اکوتوریسم مورد: روستاهای منطقه حفاظت شده بینالود

Year: 1397
COI: IAGRP02_068
Language: PersianView: 127
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم کهنی - دانشجوی کارشناسی ارشد اکوتوریسم موسسه غیرانتفاعی بینالود
حمداله سجاسی قیداری - استادیار استادیار جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه فردوسی مشهد
فرید جواهرزاده - عضو هیئت علمی موسسه غیرانتفاعی بینالود

Abstract:

مفهوم گردشگری پایدار ریشه در توسعه پایدار دارد و با توجه به این که توسعه پایدار در حقیقت رشد و پیشرفتی همه جانبه در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی محسوب می شود و به دلیل نقشی که گردشگری می تواند در این زمینه ها، به خصوص در کشورهای در حال توسعه ایفا نماید، ضرورت توجه به گردشگری پایدار حائز اهمیت است. توسعه گردشگری در ایران به دلیل دارا بودن جاذبه های منحصر بفرد طبیعی همراه با غنای تاریخی و فرهنگی، می تواند برای جوامع محلی روستایی منافع بسیاری به همراه داشته باشد. از سوی دیگر اکوتوریسم که هدف اصلی آن، رساندن منافع به جوامع محلی و حفاظت و پایداری منابع طبیعی است، از راهکارهای اصلی توسعه جوامع محلی روستایی به شمار می رود. که این توسعه مستلزم مشارکت جامعه محلی در مناطق حفاظت شده می باشد. در این مطالعه که در داخل محدوده ی منطقه حفاظت شده بینالود انجام شده است، 81 روستا وجود دارد که فقط نه روستا دارای جمعیت و بقیه خالی از سکنه و یا جمعیت فصلی را در خود جای داده است. این تحقیق به روش اسنادی و توصیفی تحلیلی و در مورد 183 نفر نمونه جامعه محلی در منطقه حفاظت شده بینالود انجام شده است. بررسی میزان مشارکت جامعه محلی در توسعه اکوتوریسم منطقه حفاظت شده بینالود در روستاهای مورد مطالعه نشان می دهد بیشترین تمایل فعالیت جامعه محلی در بخش خدمات اقامتی می باشد و در مرتبه بعد فروش محصولات محلی می باشد. و در رتبه آخر یا به عبارتی فروش صنایع دستی در بین جامعه محلی در زمینه فعالیت در زمینه گردشگری (اکوتوریسم) در رتبه آخر قرار دارد.

Keywords:

اکوتوریسم، منطقه حفاظت شده، جامعه محلی، مشارکت، منطقه حفاظت شده بینالود.

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGRP02_068. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923225/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کهنی، مریم و سجاسی قیداری، حمداله و جواهرزاده، فرید،1397،بررسی میزان مشارکت جامعه محلی در توسعه اکوتوریسم مورد: روستاهای منطقه حفاظت شده بینالود،The Second National Conference on Iran Sustainable Rural Development،Tehran،https://civilica.com/doc/923225

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 359
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support