ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش مدیریت منابع آب در تغییر الگوی کشت و تغییر کاربری اراضی مورد: شهرستان میاندورود

Year: 1397
COI: IAGRP02_083
Language: PersianView: 230
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیه نعمتی - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه گلستان، گرگان، ایران
علی اکبر نجفی کانی - دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه گلستان، گرگان، ایران

Abstract:

سد به عنوان یکی از زیرساختهای توسعه با تاکید بر بهره برداری و مدیریت بهینه آب وخاک، بر نواحی روستایی بالادست و پایین دست با توجه به اهداف آن، تاثیرات متفاوتی دارد، شناخت و بررسی این تاثیرات در روند توسعهپایدار روستایی با توجه به وضعیت روستاها، می تواند بسیار ضروری و در راستای بهره برداری از توانمندیهای ایجاد شده در نتیجه احداث سد مفید باشد. یکی از تاثیراتی که سد شهیدرجایی ساری در دهستان مورد مطالعه داشته است تغییر در الگوی کشت کشاورزان روستاها می باشد. بنابراین این تغییرات نقش موثری در وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشاورزان داشته است. اینکه اثرات انتقال آب از سد تا چه اندازه در تغییر الگوی کشت کشاورزان و تغییر کاربری اراضی سطحی از روستاها شده است و تحولات اقتصادی و اجتماعی روستائیان تا چه اندازه تحت تاثیر الگوی کشت بوده است از سوالات و فرضیات تحقیق حاضر می باشد. مطالعات میدانی صورت گرفته مربوط به دهستان گهرباران شمالی استان مازندران می باشد. به این منظور 300 نفر از اهالی این روستاها با توجه به نسبت جمعیت هر روستا انتخاب و نظر آنان را در ارتباط با تغییر الگوی کشت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی صورت گرفته بررسی گردید. یافته های تحقیق حاکی از آن است که بعد از انتقال آب، تغییر در الگویکشت ناحیه مورد مطالعه کاملا مشهود است. به گونه ای که قبل از انتقال آب، گندم و جو و... کشت می شد، اما بعد از انتقال آب محصولاتی همچون برنج و مرکبات و سیاه ریشه کشت می گردد. برای بررسی میزان تغییر کاربری اراضی در روستاهای مختلف از آزمون کروسکال والیس استفاده شد که نتایج این آزمون در مولفه های مورد بررسی تا سطح 99 درصد تفاوت معنادار را نشان می دهد. گویه های وضعیت اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی با استفاده از آزمون مک نمار مورد بررسی قرار گرفت که تفاوت معنادار تا سطح اطمینان 99 درصد را نشان می دهد. بنابراین تغییرات الگوی کشت اگرچه باعث بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی روستاییان کشاورز در ناحیه مورد مطالعه شد، اما تغییرات زیست محیطی روند مطلوبی را دنبال نمی کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGRP02_083. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923240/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نعمتی، سمیه و نجفی کانی، علی اکبر،1397،نقش مدیریت منابع آب در تغییر الگوی کشت و تغییر کاربری اراضی مورد: شهرستان میاندورود،The Second National Conference on Iran Sustainable Rural Development،Tehran،https://civilica.com/doc/923240

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 2,401
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support