ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

روند تحولات اشتغال زنان روستایی در ایران

Year: 1397
COI: IAGRP02_086
Language: PersianView: 194
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجید یاسوری - استاد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
معصومه نوروزی نژاد - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران

Abstract:

زنان روستایی نامرئی ترین مشارکت کنندگان در فرآیند اقتصادی جامعه و خانواده است. مشارکت زنان در تمامی زمینه های زندگی اقتصادی و اجتماعی یکی از مهم ترین عوامل دست یابی به توسعه پایدار روستایی بوده، و ضرورتی بنیادین دارد. هدف از این تحقیق بررسی تحولات اشتغال زنان روستایی در طی سال های 1395-1375 می باشد. همچنین، این سوال که اشتغال زنان روستایی در طی بیست سال چه تحولاتی به خود گرفته مورد توجه بوده است. این تحقیق از نوع توصیفی – تحلیلی می باشد و از سرشماری عمومی نفوس و مسکن برای گردآوری آمار و اطلاعات استفاده شده است. یافته ها حاکی از این می باشد که از میزان شاغلین روستایی به خصوص زنان در طی بیست سال مذکور و از نظر نرخ اشتغال، از میزان اشتغال زنان روستایی در سال 1395 نسبت به دهه قبل کاسته شده است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که هر چه جامعه از نظر درآمد، فناوری، تکنولوژی و تحصیلات بهره مندتر شود، زنان روستایی هم از انجام فعالیت های اقتصادی اجتناب کرده و در نتیجه بر بار تکفل روستایی افزوده شده است. استان هایی که درآمد بالاتر داشته اند، اشتغال زنان روستایی در آن ها کمتر از سایر استان ها است. در استان های بهره مند، اشتغال زنان روستایی بیشتر و در استان هایی مانند گیلان و مازندران که بخش کشاورزی از مهم ترین بخشهای اقتصاد آنان است اشتغال، کمتر از میانگین کشوری است. این امر به این معناست که از اشتغال زنان روستایی در بخش کشاورزی کاسته شده و بر بخش های دیگر در استان های بهره مند تر از نظر خدمات و صنعت افزوده شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGRP02_086. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923243/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یاسوری، مجید و نوروزی نژاد، معصومه،1397،روند تحولات اشتغال زنان روستایی در ایران،The Second National Conference on Iran Sustainable Rural Development،Tehran،https://civilica.com/doc/923243

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,564
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support