ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تهیه نانوکپسول های حاوی فرمون کرم سیب و ارزیابی رهایش هدفمند آن در فرآیند کنترل بیولوژیک آفات

Year: 1397
COI: HECACONF02_007
Language: PersianView: 131
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد مدنی - استادیار بیوتکنولوژی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (AREEO)، کرج، ایران
مهرداد تبریزیان - استادیارگیاهپزشکی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (AREEO)،تهران، ایران
علی جلیلیان - استادیار بیوتکنولوژی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (AREEO)، کرج، ایران.دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران
مهدی رهایی - دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران

Abstract:

در طی سالهای اخیر، تاثیر مخرب مصرف سموم دفع آفات باعث شده است که توجهات به سمت کاهش کاربرد آنها بیش از پیش جلب شود. یکی از آفات مهم، کرم سیب می باشد که برای مبارزه با آن، یک سیستم هشداردهنده فرمونی می تواند راه حل مناسبی در جهت استفاده حداقل از سم به شمار آید. در این سیستم، فرمون جنسی کرم سیب، در تله های فرمونی قرار گرفته و جهت پیش آگاهی به منظور استفاده به موقع از سم و یا شکار آفت مورد استفاده قرار می گیرد. برای نانوکپسوله کردن فرمون جنسی کرم سیب، محلول های با غلظت متفاوت پلی آمید6 حل شده در فرمیک اسید با موفقیت الکتروریسی شد و پارامترهای بهینه جهت انجام آن بدست آمد که شامل غلظت محلول پلیآمید، غلظت فرمون در آن، ولتاژ ورودی و نیز نرخ شارش محلول میباشند. نتایج نشان داد که استفاده از روش نانویی، میزان رهایش فرمون در تله های فرمونی را نسبت به روشهای غیر نانویی معمول که در کمتر از یک ماه این میزان به صفر نزدیک میشود افزایش داد به طوری که حتی بعد از نزدیک چهار ماه، میزان مناسبی از فرمون رها میشود و مدت رهایش با میزان فرمون موجود در نانوکپسولها رابطه مستقیم دارد. بهترین الکتروریسی که در آن سقوط قطرات محلول وجود نداشت و خشک شدگی محلول نوک سوزن به حداقل رسید، در فاصله 80 سانتی متری نازل از صفحه جمع کننده، با ولتاژ 20 کیلوولت و نرخ شارش 1،0 تا 5،0 میلیلیتر در ساعت حاصل شد. قطعات نانوفیبر حاوی حدود 1 میلی گرم فرمون در 20 عدد تله فرمونی دلتا قرار داده شدند و این تله ها در یکی از باغهای سیب دماوند در فواصل حدود 50 متر از هم به درختان سیب آویزان شدند. طی هفته های بعد، نتایج شکار پروانه های کرم سیب توسط این تله ها بررسی شدند که خوشبختانه حاکی از موفقیت تله های فرمونی دارای نانوالیاف حاوی فرمون نانوکپسوله در شکار پروانه های نر کرم سیب بود. بهینه سازی میزان فرمون مصرفی در نانوالیاف برای شکار بیشتر پروانه ها، نیازمند بررسیهای بیشتری در فصلهای بهار و تابستان است.

Keywords:

فرمون جنسی، نانوتکنولوژی، کرم سیب، الکتروریسندگی

Paper COI Code

This Paper COI Code is HECACONF02_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/923252/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مدنی، محمد و تبریزیان، مهرداد و جلیلیان، علی و رهایی، مهدی،1397،تهیه نانوکپسول های حاوی فرمون کرم سیب و ارزیابی رهایش هدفمند آن در فرآیند کنترل بیولوژیک آفات،Second National Conference on Agricultural Development, Healthy Land،Karaj،،،https://civilica.com/doc/923252

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support