ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی با ابزار دوشانه آلیاژ آلومینیم 5083 و بررسی خواص ریزساختاری آن

Year: 1398
COI: MECHAERO04_020
Language: PersianView: 466
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سید مسعود میرباباشاهی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، موسسه آموزش عالی پارسیان قزوین، ایران
پرویز اسدی - استادیار گروه مهندسی مکانیک، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، قزوین، ایران
محمدرضا ابراهیمیان - استادیار گروه مهندسی مکانیک موسسه آموزش عالی پارسیان، قزوین، ایران

Abstract:

در این مقاله سه ابزار دوشانه از جنس فولاد گرم کار 2344 با فاصله شانه های مختلف در فرایند جوشکاری اغتشاشی اصطکاکی دوشانه مورد استفاده قرار گرفته است. ابزارها دارای دو شانه با فاصله شانه های 4/5، 4.7 و 4.9 میلی متر بودند و ورق الومنیوم 5083 استفاده شد و فرایند جوشکاری انجام گردید و از نمونه ها تست متالوگرافی و تست سختی هم گرفته شد. نتایج نشان می دهد که سرعت پیشروی و سرعت دورانی تاثیر مستقیمی بر روی سختی و اندازه دانه ها در محل جوش دارد. با افزایش سرعت دورانی دو پدیده به وجود می آید. اول آنکه به دلیل تعداد دوران بیشتر در طول واحد از ماده، طبیعی است که مقدار کرنش اعمال شده به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. بالا رفتن کرنش در پدیده تبلور مجدد باعث به وجود آمدن ریزساختاری با دانه های ریزتر می شود. اما پدیده دوم که در اثر افزایش سرعت دورانی به وجود می آید، افزایش حرارت اصطکاکی تولید شده و در نتیجه بالا رفتن بیشتر دما خواهد بود. دمای بالا در حین تبلور مجدد باعث رشد دانه ها خواهد شد. بنابراین ریزساختار به وجود آمده دارای دانه های درشت تری خواهد بود. اما در نمونه های جوشکاری شده در این پژوهش، با افزایش سرعت دورانی ابزار اندازه دانه ها بزرگتر شده اند. این امر نشان می دهد که عامل حرارت و رشد دانه ناشی از آن بر عامل کرنش بیشتر غلبه کرده است. برخلاف سرعت دورانی، افزایش سرعت پیشروی کرنش اعمال شده بر ماده را کاهش داده، اما از سوی دیگر، هم حرارت اصطکاکی را کم می کند و هم به دلیل گذر سریع از طول مشخص از قطعه، سبب می شود مواد طی زمان کوتاه تری در دماهای بالا قرار گیرند. بنابراین دانه ها پس از تبلور مجدد فرصت کمتری برای رشد پیدا می کنند. از این رو با افزایش سرعت پیشروی اندازه دانه ایجاد شده در ناحیه اغتشاشی کاهش پیدا می کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is MECHAERO04_020. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/924674/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرباباشاهی، سید مسعود و اسدی، پرویز و ابراهیمیان، محمدرضا،1398،جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی با ابزار دوشانه آلیاژ آلومینیم 5083 و بررسی خواص ریزساختاری آن،4th national Conference on Mechanical and Aerospace Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/924674

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 143
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support