ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه دو گونه افوربیا غرب ایران از نقطه نظر توانمندی آنتی اکسیدانی

Year: 1398
COI: BAGHBANI11_154
Language: PersianView: 189
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد صانعی - دانشجوی کارشناسی ارشد تولیدات گیاهان دارویی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،گرگان
عظیم قاسم نژاد - عضو هیئت علمی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گرگان
علیرضا صادقی ماهونک - عضو هیئت علمی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گرگان
سیدمحمد معصومی - عضو هیئت علمی، دانشگاه رازی، کرمانشاه

Abstract:

اهمیت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی بر کسی پوشیده نیست. امروزه با توجه به رژیم غذایی نامناسب و استفادهی بیش از حد از ترکیبات سنتزی و شیمیایی در صنایع غذایی بیماریهای قلبی_عروقی و سرطانها به شدت در حال گسترش است، به همین منظور امروزه یافتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و آنتی میکروبی طبیعی در جهت حفظ سلامت جامعه و همچنین روی آوردن افراد به منابع دارویی و در راس آن گیاهان دارویی شاخص از نقطه نظر توانمندی آنتی اکسیدانی رو به افزایش است . گیاه Euphorbia helioscopia و Euphorbia myrsinites از خانواده Euphorbiaceae از قدیم به عنوان منابع دارویی به صورت سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. در این تحقیق به بررسی تاثیر پارمترهای محیطی (ارتفاع از سطح دریا، pH و EC خاک) و اختلافات بین گونه ای بر میزان تجمع ترکیبات فلاونوئیدی و توانمندی آنتی اکسیدانی به دو روش TAOC و FRAP پرداخته شد. نتایج نشان داد که گیاه Euphorbia helioscopia در رویشگاهی با ارتفاع کمتر، مقدار EC و pH کمتر و همچنین جنوبی بودن جهت شیب در این رویشگاه توانمندی آنتی اکسیدانی و فلاونوئیدی بالاتری نسبت به گیاه Euphorbia myrsinites داشت. به نظر میرسد پارامترهای محیطی و تفاوت کموتایپی و بین گونهای نقش کلیدی و موثری در مقدار و نوع ترکیبات ثانویه و در راس آنها ترکیبات آنتی اکسیدانی و فنولیک دارد.

Keywords:

افوربیا، Euphorbia، آنتی اکسیدان، FRAP، TAOC، پارامترمحیطی

Paper COI Code

This Paper COI Code is BAGHBANI11_154. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/941023/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صانعی، محمد و قاسم نژاد، عظیم و صادقی ماهونک، علیرضا و معصومی، سیدمحمد،1398،مطالعه دو گونه افوربیا غرب ایران از نقطه نظر توانمندی آنتی اکسیدانی،11th Congress of Iranian Horticultural Science،Urmia،،،https://civilica.com/doc/941023

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,558
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support