ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

رابطه هوش هیجانی با خودکارآمدی در دانشجویان علوم پزشکی کرمانشاه-1397

Year: 1398
COI: AMSMED20_238
Language: PersianView: 239
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

سیدیوسف ترابی - دانشکده پرستاری و مامایی،کمیته تحقیقات دانشجویی،دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
محمدصادق قاسمی - دانشکده پیراپزشکی ،کمیته تحقیقات دانشجویی،دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
علیرضا عبدی - دانشکده پیراپزشکی ،کمیته تحقیقات دانشجویی،دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
میلاد جلیلیان - دانشکده پرستاری و مامایی،کمیته تحقیقات دانشجویی،دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

Abstract:

مقدمه: هوش هیجانی، نوعی پردازش اطلاعات هیجانی و عاطفی است که افراد را در برابر استرس محافظت مینماید و به سازگاری و تطابق بهتر کمک میکند. از طرفی خودکارآمدی را می توان باور فرد در در رابطه با مواجهه با موقعیت های دشوار و فشار زا تعرف کرد. هدف از این پژوهش بررسی رابطه میان هوش هیجانی و خودکارآمدی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهر کرمانشاه بود. روش بررسی: در این مطالعه توصیفی -تحلیلی 510 نفر از دانشجویان تمامی رشته های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به روش نمونه گیری طبقه ای تصادفی وارد مطالعه شدند و داده ها با استفاده از فرم اطلاعات جمعیت شناختی ،پرسشنامه استاندارد خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان اون و فرامن و پرسش نامه هوش هیجانی شرینگ جمع آوری شدند . و با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 16 و آزمون همبستگی rپیرسون و آزمون تی مستقل مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. نتایج: سن نمونه ها بین 20 تا 38 سال متغییر بود و %58 نمونه ها خانم و %82 مجرد بودند. نتایج تحلیل های آماری نشان داد که بین رشته تحصیلی و خودکارآمدی رابطه معنی داری وجود دارد((p=0.037 به طوری دانشجویان رشته پزشکی خودکارآمدی بیشتری را نسبت به سایر رشته ها داشتند. همچنین بین خود آگاهی و خود مدیریتی هوش هیجانی با خودکارآمدی دانشجویان رابطه معنی داری مشاهده شد. نتیجه گیری: رابطه ی مثبت مولفه های هوش هیجانی با خودکارآمدی می تواند به این علت باشد که هردومتغییر مجموعه ای از مهارت ها و استعداد ها می باشند که توانایی های فرد را در مواجهه با موقعیت های سخت و فشار زا افزایش می دهند بر این اساس می توان گفت که هر دو متغییر قابلیت پیش بینی همدیگر را داشته و تاثیر مبتی بر هم می گذارند. بیشتر بودن خودکارآمدی نیز در بین دانشجویان رشته پزشکی نسبت به سایر رشته ها می تواند به علت تاثیر جو دانشکده پزشکی و نیز تفاوت تفاوت در حجم و نوع واحد های ارائه شده در این رشته نسبت به سایر رشته ها باشد. با توجه به اکتسابی بودن بخش قابل ملاحظه ای از هوش هیجانی پیشنهاد می گردد که دانشگاه ها در برنامه آموزشی خود جایگاه ویژه ای برای ارتقاء این هوش در نظر بگیرند.

Keywords:

خودکارآمدی، هوش هیجانی، دانشجویان

Paper COI Code

This Paper COI Code is AMSMED20_238. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/944580/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ترابی، سیدیوسف و قاسمی، محمدصادق و عبدی، علیرضا و جلیلیان، میلاد،1398،رابطه هوش هیجانی با خودکارآمدی در دانشجویان علوم پزشکی کرمانشاه-1397،20th annual research congress of iranian medical sciences student،Kermanshah،https://civilica.com/doc/944580

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 1,600
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support