ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

درک پرستاران از مراقبت مبتنی بر شواهد: یک مطالعه کیفی

Year: 1386
COI: JR_FEYZ-11-2_009
Language: PersianView: 132
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محسن ادیب حاج باقری - استادیار گروه داخلی، جراحی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان

Abstract:

سابقه و هدف: پرستارانی که اعمال خود را بر اساس مدارک و شواهد علمی پایه گذاری نموده اند توانسته اند مراقبت باکیفیتی را ارایه داده و از مدت بستری و هزینه های بیماران بکاهند. به همین دلیل در سال های اخیر تاکید بر مراقبت مبتنی بر شواهد به عنوان راهی برای اعتلای خدمات سلامت مورد تاکید سیاست گذاران نظام سلامت قرار گرفته است. با وجود این، ادراکات پرستاران ایران در زمینه مراقبت مبتنی بر شواهد مورد بررسی قرار نگرفته است. از این رو این مطالعه در سال 1384 به بررسی ادراکات پرستاران شاغل در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان درباره ی مراقبت مبتنی بر شواهد پرداخته است. مواد و روش ها: مطالعه با طراحی کیفی بر روی 21 نفر از رده های مختلف پرستاری شامل 9 پرستار، 6 سرپرستار، 3 مترون و مدیر ارشد پرستاری و سه مدرس پرستاری که با روش نمونه گیری مبتنی بر هدف انتخاب شدند انجام شد. داده ها از طریق مصاحبه ی نیمه سازمان یافته و مشاهده جمع آوری شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از روش تحلیل محتوا مطابق با روش شیواکومجرن انجام شد. نتایج: شرکت کنندگان در مطالعه دارای سابقه ی کار 4/7±9/9 سال بودند. داده های تحقیق در دو طبقه مفهوم مراقبت مبتنی بر شواهد و ماهیت شواهد قرار گرفت. شرکت کنندگان واژه ی مراقبت اصولی را معادل با مراقبت مبتنی بر شواهد به کار می بردند. از نظر آن ها مراقبت مبتنی بر شواهد مراقبتی علمی و مبتنی بر دانش حرفه ای پرستار است که باید بر اساس نیاز بیمار و با هدف رفع این نیاز انجام شود . داده های مربوط به ماهیت و منابع شواهد در پنج زیرطبقه دانش بیمار ، دانش محیطی ، دانش آموخته شده ، دانش عملی و دانش تحقیقی قرار گرفت. از نظر شرکت کنندگان، در حال حاضر مراقبت پرستاری عمدتا بر اساس روتین و دانش عملی حاصل از تجارب بالینی پرستار انجام شده و دانش حاصل از تحقیقات جدید پرستاری کمترین نقش را در مراقبت ایفا می کند.نتیجه گیری: بر اساس یافته های این تحقیق، در حال حاضر شواهد حاصل از تحقیقات کمتر در مراقبت پرستاری به کار می روند. پرستاران در زمینه ی درک ارزش و اهمیت تحقیق و کاربرد یافته های حاصل از آن با مشکل مواجه هستند از این رو پیشنهاد می شود تا ضمن تاکید بر مفهوم مراقبت مبتنی بر شواهد و نیز روش های تولید، بازیابی و ارزیابی شواهد تحقیقی در برنامه ی آموزش پرستاری، سیاست های تشویقی برای پرستارانی که عملکرد مبتنی بر شواهد داشته و در جهت ارتقای دانش و مهارت خود و ارتقای کیفیت مراقبت تلاش می کنند در نظر گرفته شود.

Keywords:

مراقبت مبتنی بر شواهد , پرستاری , مطالعه کیفی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_FEYZ-11-2_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/947152/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ادیب حاج باقری، محسن،1386،درک پرستاران از مراقبت مبتنی بر شواهد: یک مطالعه کیفی،https://civilica.com/doc/947152

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 1,397
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support