ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عوارض مادری و جنینی ناشی از تروماهای حاملگی در کاشان طی سال های 87-1384

Year: 1387
COI: JR_FEYZ-12-5_003
Language: PersianView: 183
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

الهه مصداقی نیا - استادیار گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان- مرکز تحقیقات تروما
میترا بهرشی - استادیار گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان- مرکز تحقیقات تروما
اعظم مصداقی نیا - استادیار گروه فیزیولوژی فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
مهدی نوری - پزشک عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

Abstract:

سابقه و هدف: با افزایش میزان بروز تروماهای غیر نافذ و نافذ، رخداد این حوادث در حاملگی رو به افزایش است. این تروماها میتوانندمنجر به عوارض مادری و جنینی شوند. با توجه به شیوع و اهمیت تروما و تناقضاتی که در زمینه عوارض و علل آن وجود دارد، این مطالعه بهمنظور تعیین عوارض مادری و جنینی ناشی از تروما در حاملگی در سالهای 87-1384 در بیمارستان های آموزشی کاشان صورت گرفت. مواد و روشها: این پژوهش با طراحی توصیفی در 5500 مورد زایمان انجام شده صورت گرفت. کلیه 60 مورد مادر باردار که به علتتروما در این مراکز بستری شده بودند، از نظر مشخصات فردی، نوع تروما، محل آسیب، عوارض مادری و جنینی بر اساس معاینه بالینی موردمطالعه قرار گرفتند و موارد فوق تعیین و تثبیت شد. یافتهها به صورت آمار توصیفی و جداول توزیع فراوانی گزارش گردید.نتایج: از 5500 زایمان انجام شده، 60 نفر (1/1 درصد) به علت تروما بستری شده بودند. 55 نفر (91/6 درصد) در گروه سنی 18 تا 35 سال قرار داشتند. از نظر سن حاملگی، 15 نفر( 25 درصد) زیر 20 هفته، 40 نفر (66/6 درصد) بین 36-20 هفته و5 نفر (9 درصد) 37 هفته به بالا بودند. نوع تروما در 58 نفر (96/7 درصد) غیرنافذ و علت تروما در (61/7 درصد) افراد تصادفات رانندگی بوده است. 5 نفر (8/3 درصد) دچار عوارض مادری از جمله زایمان زودرس، نیاز به سزارین و دکولمان جفت و 8 نفر (13/3 درصد)، دچار عوارض جنینی نوزادی شامل سقط، افت ضربان قلب، تولد نوزاد نارس و مرگ داخل رحمی شدند.نتیجه گیری: شیوع تروماهای حاملگی در این مطالعه بالاتر از مطالعات مشابه در سایر کشورها است و با افزایش عوارض مادری و جنینیهمراه می باشد. با توجه به اهمیت موضوع و به منظور کاهش خطرات ناشی از تروما، اقدام در جهت افزایش سطح ایمنی زنان باردار توصیه می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_FEYZ-12-5_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/947242/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مصداقی نیا، الهه و بهرشی، میترا و مصداقی نیا، اعظم و نوری، مهدی،1387،بررسی عوارض مادری و جنینی ناشی از تروماهای حاملگی در کاشان طی سال های 87-1384،https://civilica.com/doc/947242

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 1,397
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support