ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی 28 مورد پارگی کولون ناشی از تروما در بیمارستان های آموزشی اصفهان و کاشان طی سال های 87-1385

Year: 1387
COI: JR_FEYZ-12-5_008
Language: PersianView: 134
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهرداد حسین پور - استادیار گروه جراحی عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان- مرکز تحقیقات ترما
برزو خالدی - دستیار گروه جراحی عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
عبدالرحیم کاشی - استادیار گروه جراحی عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان- مرکز تحقیقات ترما

Abstract:

سابقه و هدف: تروما شایعترین علت بروز مرگ و عوارض در کشور ایران محسوب می شود. در مطالعه حاضر در یک بررسی همه گیر شناسیدر طی 3 سال، موارد پارگی ناشی از ترومای کولون و نحوه تشخیص و درمان آن در بیمارستان الزهرا (س)؛ وابسته به دانشگاه علوم پزشکیاصفهان و بیمارستان شهید بهشتی؛ وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کاشان مورد بررسی قرار گرفت.مواد و روشها: در یک مطالعه توصیفی که طی یک دوره 3 ساله از سال 1385 لغایت 1387 انجام شد، 28 بیمار مبتلا به پارگی کولون بهدنبال تروما در دو بیمارستان آموزشی اصفهان و کاشان مورد بررسی قرار گرفتند. مطالعه با استفاده از پروندههای بیماران و به صورت توصیفیانجام گرفت. اطلاعات جمع آوری شده شامل جنس، سن، علت و محل پارگی، تظاهرات بالینی بیمار، نوع درمان جراحی، مرگ و میر و مدتبستری در بیمارستان بود. سپس با آزمون من ویتنی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.نتایج: از نظر نوع تروما ، 14 بیمار ( 50 درصد ) مبتلا به ترومای نافذ و 14 بیمار ( 50 درصد) مبتلا به تروما ی غیر نافذ بودند . میانگین سنیبیماران با ترومای نافذ 11/98±26/21 و در بیماران با ترومای غیر نافذ 16/8±35/07 سال بود. در اکثر موارد ترومای غیر نافذ ، محل آسیب در کولون سیگمویید و در موارد ترومای نافذ در کولون عرضی بوده است . انجام کولوستومی با یا بدون تر میم، بیشتر در گروه ترومای نافذ انجام شده است . از نظر مرگ و میر، در بیماران با ترومای نافذ، یک بیمار (7/2 درصد) و در بیماران با ترومای غیرنافذ، 5 بیمار (35/7 درصد) در طی بستری در بیمارستان فوت نموده بودند. از نظر شدت پریتونیت، در بیماران با ترومای نافذ، 10 بیمار (71/4 درصد) در stage I و 4 بیمار (28/5 درصد) در stage IV بودند، ولی در بیماران با ترومای غیر نافذ، 12 بیمار (85/7 درصد) در stage I، یک بیمار (7/2 درصد) در stage III و یک بیمار (7/2 درصد) در stage IV بود که تفاوت معنی داری در بین دو گروه وجود نداشت . میانگین مدت بستری دربیماران با ترومای نافذ 7/97±13/07 روز (دامنه 28-6 روز ) و در بیماران با ترومای غیر نافذ 9/8±11/71 روز (دامنه 40-6 روز) بود که تفاوت معنی داری بین دو گروه وجود نداشت.نتیجه گیری: در مجموع مطالعه حاضر نشان می دهد که میزان مرگ و میر در مبتلایان به پارگی کولون ناشی از وارد شدن تروما با سایر عللپارگی کولون مشابه است. علیرغم توصیه های کتب مرجع و باتوجه به شدت پایین پریتونیت، هنوز جراحان در اکثر موارد ترومای نافذ ازکولوستومی به عنوان عامل محافظتی جهت ترمیم و یا به عنوان روش درمان مستقل استفاده می نمایند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_FEYZ-12-5_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/947247/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین پور، مهرداد و خالدی، برزو و کاشی، عبدالرحیم،1387،بررسی 28 مورد پارگی کولون ناشی از تروما در بیمارستان های آموزشی اصفهان و کاشان طی سال های 87-1385،https://civilica.com/doc/947247

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 1,397
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support