Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر نوسانات تورم بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشورهای OECD

تاثیر نوسانات تورم بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشورهای OECD
Year: 1398
COI: MDMCONF03_172
Language: PersianView: 293
This Paper With 31 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 31 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عاطفه مطوری پورمحرزی - کارشناس ارشد اقتصاد ، دانشکده اقتصاد و حسابداری، دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، ایران
خشایار سیدشکری - عضو هیئت علمی دانشکده ی اقتصاد و حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی
حمید کاکائی - کارشناس ارشد اقتصاد، دانشکده اقتصاد و حسابداری، دانشگاه آزاد تهران جنوب، ایران

Abstract:

سرمایه گذاری از عوامل موثر بر رشد و توسعه اقتصادی می باشد. در ادبیات اقتصادی ، بحث سرمایه گذاری بسیار غنی بودهو سرشار از منابع تئوری در کشور های توسعه یافته است. سرمایه گذاری یکی از اجزای اصلی درآمد ملی هر کشوری به شمارمی آید و عاملی اساسی در ایجاد ظرفیت های بالقوه برای رشد اقتصادی به شمار می آید. از این رو توجه به نحوه شکل گیری وعوامل موثر بر تقویت انگیزه برای سرمایه گذاری دارای اهمیت می باشد. در این پژوهش از بانک جهانی و سایت رسمی سازمانهرکاری و توسعه اقتصادی (OECD) برای سال های 2015-2000 برای 27 کشور گروه کشورهای OECD استخراج شده است که با یکبار تفاضل گیری در سطح 5٪ ایستا گردیده اند. همچنین از آزمون هم جعی پدرونی برای بررسی وجود یا عدم وجود رابطه هم جمعی میان متغیرها استفاده شده است. لذا در این بخش از دو آماره (Panel (ADFStatistic) (PP-Statistic و (Group (ADFStatistic) (PP- Statistic استفاده گردید. با توجه به نتایج حاصل از آزمون هم انباشتگی پانلی پدرونی هم انباشتگی متغیرهای مدل در بلندمدت مورد بررسی قرار گرفت و متغیرها هم انباشته و رابطه بلندمدت بینآنها وجود دارد. همچنین روابط بلند مدت میان متغیرهای مدل ارائه شده با آزمون PMG برآورد گردید . یعنی با انجام آزمون برآوردکننده میانگین گروهی تلفیقی (PMG) روابط بلندمدت و کوتاه مدت بین متغیرها را مورد بررسی قرار دادیم. بدین صورت که در کوتاه مدت، با یک درصد تغییر در متغیرهای نرخ تور و نرخ ارز موثر واقعی به ترتیب 0/22 و 0/07 از میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این گروه از کشورها خواهد کاست این در حالی است که با یک درصد تغییر در متغیرهای تولید ناخالص داخلی واقعی و نوسانات نرخ تورم در همین بازه زمانی و در کوتاه مدت به ترتیب 0/04 و 1/10 درصد بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در این گروه از کشورها خواهد افزود. در بلندمدت نیز با یک درصد تغییر در متغیرهای نرختورم و نرخ ارز موثر واقعی به ترتیب 0/08 و 0/13 از میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این گروه از کشورها به مانند کوتاه مدت کاسته خواهد شد و همچنین به مانند کوتاه مدت یک درصد تغییر در متغیرهای تولید ناخالص داخلی واقعی ونوسانات نرخ تورم در همین بازه زمانی و در بلندمدت به ترتیب 0/08 و 1/24 درصد بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در این گروه از کشورها افزوده خواهد شد.آنچه که نتایج این تحقیق بخوبی نشان میدهد نوسانات نرخ تورم در این گروه از کشورها باعث افزایش در میزان سرمایه گذاریبخش خصوصی شده است این نشان دهنده این است که این نوسانات بیشتر در منفی و کاهشی و بوده و بخش خصوصی راترغیب به سرمایه گذاری بیشتر نموده است ولی همانطور که مشخص است بیشترین تاثیرگذاری بر روی سرمایه گذاری بخشخصوصی در این گروه از کشورها در بازه زمانی مورد مطالعه مربوط به تولید ناخالص داخلی واقعی است که هم در کوتاه مدت وهم در بلندمدت بیشترین تاثیرگذاری مثبت را بر سرمایه گذاری بخش خصوصی داشته است.

Keywords:

سرمایه گذاری خصوصی , نوسانات تورم , آزمون هم جمعی پدرونی , OECD

Paper COI Code

This Paper COI Code is MDMCONF03_172. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/949319/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مطوری پورمحرزی، عاطفه و سیدشکری، خشایار و کاکائی، حمید،1398،تاثیر نوسانات تورم بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشورهای OECD،3rd International Conference on Modern Development in Management, Economics and Accounting،Tehran،https://civilica.com/doc/949319

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 16,565
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support