ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازسازی سه بعدی در مطالعات باستان شناسی ( مطالعه موردی شهرسوخته )

Year: 1398
COI: ARCTUR01_033
Language: PersianView: 277
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا رجبیون - کارشناسی ارشد باستانشناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان
حسین مرادی - دکتری باستانشناسی دانشگاه تهران

Abstract:

امروزه رشته باستان شناسی با بسیاری از علوم در ارتباط است. علوم رایانه ای از جمله علومی است. که باستان شناسان برای انجام مطالعات خود از ثبت و ضبط داده ها گرفته تا طراحی و بازسازی و در نهایت تحلیل آنها از نرمافزارهای مختلف استفاده میکنند. از موضوعات مهمی که در کاوشها و مطالعات باستان شناسی دیده میشود مسئله شناخت و تفکیک لایه ها و مطالعات فضایی مکانی است. از آنجایی که که در بسیاری از مواقع با درهمریختگی و پیچیدگی داده ها مواجه هستیم و استفاده صرف از روشهای معمول گذشته برای مطالعه و تحلیل آنها پاسخگو نیست، به همین علت نیاز است تا از روشهای نوین استفاده کرد. بازسازی سه بعدی از شاخه های نوین علوم رایانهای است. که میتواند در این زمینه به باستانشناسی کمک کند. بر این اساس در این مقاله با استفاده از بازسازی سهبعدی به تفکیک لایه ها، کاربری فضایی مکانی در محوطه باستانی شهرسوخته پرداخته میشود. در شهرسوخته با هر کلنگی که بر زمین زده میشود یک سازه معماری و شیئی بدست میآید. یکی از این بخشهای مهم این محوطه کارگاه شماره 26 است. در این کارگاه تراکم ساخت و ساز ، نزدیکی لایه ها و شباهت سفالهای دوره های مختلف، شناخت و تفکیک دوره ها و فازه ها را دشوار کرده است. به همین علت در این مقاله با کمک روش بازسازی سه بعدی برای مطالعه آنها استفاده شده است. این بازسازی در سه بخش انجام شده. که شامل: .1 تفکیک لایه ها .2 جانمایی داده ها در یک ترانشه .3 بازسازی آثار منقول است. علاوه براین یک قبرسردابهای برای مشخص کردن ساختمان و چیدمان اشیائ در گور بازسازی سه بعدی شده است. در مجموع براساس بازسازیهای سهبعدی انجام شده به این نتیجه می رسیم ساختمان 26 شامل 4 لایه بوده که در دوره های 3 و 4 استقرار داشته است. احتمالا بنای اولیه این ساختمان کاربرد مذهبی داشته و فضاهای دیگری ساخته شده ولی به مرور کاربری مذهبی بودن خود را از دست داده است.

Keywords:

بازسازی، سه بعدی، باستان شناسی، شهرسوخته

Paper COI Code

This Paper COI Code is ARCTUR01_033. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/949841/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رجبیون، زهرا و مرادی، حسین،1398،بازسازی سه بعدی در مطالعات باستان شناسی ( مطالعه موردی شهرسوخته )،The First National Conference on Archeology and its Interaction with related Science،Babol،،،https://civilica.com/doc/949841

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,089
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support