Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر پذیری جامعه از تفکرات و اندیشه های متصوفه در متون ادبی

تاثیر پذیری جامعه از تفکرات و اندیشه های متصوفه در متون ادبی
Year: 1398
COI: ARSCS05_038
Language: PersianView: 241
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نسرین میرزاپور - دانشجوی کارشناسی ارشد زبان وادبیات فا رسی

Abstract:

یکی از جریان های فکری و اجتماعی که در متون ادبیت فارسی تاثیر زیادی برجای نهاده است، عرفان و تصوف می باشد. سرزمین ایران از دیرباز مهد تفکرات عرفانی و تاملات اشراقی بوده است. از این رو در طی قرون و اعصار، نام آورانی بی شمار در عرصه عرفان و تصوف در دامن خود پرورش داده است. طریقه تصوف تقریبا از قرن دوم به صورت یک مسلک معینی درآمده و تا قرن هفتم رو به تکامل بوده و قرنهای 7 و 8 اوج این مکتب است و از قرن نه تاکنون رو به نزول و انحطاط داشته است. تصوف، درویشییا عرفان، نوعی طریقت و روش زاهدانه اسلامی مبتنی بر آداب سلوک و بر اساس شرع جهت تزکیه نفس و اعراض از دنیا برای وصول به حق و استکمال نفس است. صوفیه تعلیمات و آموزه های مختلفی را در جامعه ترویج می دادند که گاهی مطابق با اصول و معیارهای دینی _ فرهنگی مردم جامعه و گاهی دور از واقعیات مسلم جامعه انسانی بود. مکتب تصوف چون مکاتب دیگر جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.بنابراین در پژوهش حاضر برآنیم تا با روش تحلیلی و توصیفی نقد منصفانه ای از مکتب تصوف را انجام دهیم و تاثیراتی را که بر جامعه داشته را مورد بررسی قرار دهیم و همه جوانب آن را در نظر بگیریم نه اینکه با حب و بغض به مسائل بنگریم و در متون صوفیه در پی توجیه افکار خود باشیم. و به این نتیجه می رسیم که مکتب تصوف در بعضی موارد زمینه رشد و تعالی و گاهی موجبات تخدیر جامعه را فراهم کرده است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ARSCS05_038. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/950133/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرزاپور، نسرین،1398،تاثیر پذیری جامعه از تفکرات و اندیشه های متصوفه در متون ادبی،Fourth International Conference on New Advances in Research in Humanities and Social and Cultural Studie،Tehran،https://civilica.com/doc/950133

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support