ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پتانسیل گیاه پالایی ذرت تحت تاثیر بیوچارهای برگ گردو در یک خاک آلوده

Year: 1397
COI: JR_JWSC-25-4_007
Language: PersianView: 180
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمیدرضا متقیان - استادیار گروه خاک دانشگاه شهرکرد
پروین کبیری - علوم خاک دانشکده کشاورزی شهرکرد
علیرضا حسین پور - دانشگاه شهرکرد

Abstract:

سابقه و هدف: امروزه نیاز به توسعه روش های زیستی اصلاح خاک، که از لحاظ هزینه مقرون به صرفه باشند و بدون کاهش حاصلخیزی خاک آلودگی ها را از بین ببرند، وجود دارد. بدین منظور پژوهش هایی در زمینه کاهش تحرک و فراهمی زیستی فلزات سنگین انجام شده است. اخیرا، بیوچار به صورت گسترده ای جهت کاهش سمیت فلزات سنگین استفاده می شود. بیوچار، ماده آلی غنی از کربن است که از گرماکافت بقایا، در شرایطی با اکسیژن محدود تهیه می شود و از هیدروکربن های آروماتیک چندحلقه ای شکل گرفته است که در آن اتم های کربن به شکل حلقوی در ارتباط با هم هستند. وجود ساختار آروماتیک موجب پایداری آن در برابر تغییرات بیولوژیکی و شیمیایی می شود. این ماده کربنی، دارای گروه های عامل فراوانی چون هیدروکسیل، کتون، استر، آلدهید، آمین و کربوکسیل و دارای مقادیر قابل توجهی از اسیدهای آلی هیومیک و فولویک است که ترکیب و سطح ناهمگن آن ها می تواند ویژگی های آبدوستی و یا آبگریزی متفاوتی را از خود بروز دهد و خصوصیات بازی و اسیدی داشته باشد. بنابراین توانایی ترکیب با موادآلی و غیرآلی را دارد. همچنین این ماده با داشتن سطح ویژه، ساختار متخلخل، pH و CEC بالا، می-تواند خطر آلودگی فلزات سنگین را در زنجیره غذایی کاهش می دهد. هدف از انجام این مطالعه، بررسی کاربرد برگ گردو و بیوچارهای تهیه شده از آن در دماهای 200، 400 و 600 درجه سلسیوس بر قابلیت دسترسی و جذب سرب به وسیله ذرت (رقم سینگل کراس 704) بود. مواد و روش ها: در این مطالعه، آزمایش گلدانی شامل سطوح 0، 5/0، 1 و 2 درصد برگ گردو و بیوچارهای تهیه شده از آن در دماهای 200 ،400 و 600 درجه سلسیوس با 3 کیلوگرم خاک در 3 تکرار مخلوط و به مدت 45 روز در شرایط گلخانه خوابانده شد. پس از خواباندن، در هر گلدان (پس از افزودن کودهای مورد نیاز) 3 بذر ذرت کشت و پس از 8 هفته اندام هوایی و ریشه ذرت برداشت شد، شاخص های ذرت (وزن خشک اندام هوایی، وزن خشک ریشه، غلظت سرب در اندام هوایی، غلظت سرب در ریشه، ضریب تجمع زیستی و ضریب انتقال) و غلظت سرب دردسترس (DTPA-TEA) خاک تعیین شد. یافته ها: نتایج نشان داد که با افزایش دمای تهیه و مقدار کاربرد اصلاح کننده ها در خاک آهکی، سرب دردسترس و تجمع زیستی آن در گیاه ذرت کاهش یافت. تیمار خاک ها با 5/0، 1 و 2 درصد بیوچار تهیه شده در دمای 600 درجه سلسیوس، به طور معنی داری مقدار سرب در اندام هوایی را به ترتیب 3/31، 5/33 و 1/36 درصد و مقدار سرب در ریشه را به ترتیب 0/32، 6/35 و 2/36 درصد نسبت به شاهد کاهش داد (05/0> P). پاسخ های فیزیولوژیکی نشان داد که اصلاح کننده ها در رشد اندام هوایی نسبت به ریشه موثرتر بودند. تیمار خاک با 2 درصد بیوچار تهیه شده در دمای 600 درجه سلسیوس، وزن خشک اندام هوایی و ریشه را به ترتیب 4/131 و 7/116 درصد نسبت به شاهد افزایش معنی داری داد. همچنین نتایج نشان داد که با افزایش دمای تهیه و مقدار اصلاح کننده ها در خاک، سرب عصاره گیری شده با DTPA-TEA کاهش یافت. تیمار خاک ها با 5/0، 1 و 2 درصد بیوچار تهیه شده در دمای 600 درجه سلسیوس، سرب دردسترس را به ترتیب 3/35، 1/40 و 1/49 درصد کاهش داد (05/0> P). بنابراین بیوچارها قادر به کاهش آلودگی سرب در خاک و افزایش وزن خشک ذرت بودند. نتیجه گیری: کاربرد بیوچار با کاهش مقدار سرب دردسترس، مقدار سرب در گیاه را کاهش و رشد ذرت را افزایش داد. بنابراین می توان از بیوچار برای تثبیت گیاهی سرب در خاک در گیاه پالایی استفاده کرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-25-4_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/953682/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
متقیان، حمیدرضا و کبیری، پروین و حسین پور، علیرضا،1397،پتانسیل گیاه پالایی ذرت تحت تاثیر بیوچارهای برگ گردو در یک خاک آلوده،https://civilica.com/doc/953682

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,317
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support