ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شکل های مختلف پتاسیم خاک های مناطق توتون کاری شمال کشور

Year: 1395
COI: JR_JWSC-23-4_001
Language: PersianView: 156
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا کریمی - استاد دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد
عبدالغفور قلی زاده - دانشجوی دکتری علوم خاک- دانشگاه فردوسی مشهد
رضا خراسانی - گروه علوم خاک- دانشگاه فردوسی مشهد
فرهاد خرمالی - گروه علوم خاک- دانشگاه علوم کشاورزی و منابغ طبیعی گرگان

Abstract:

سابقه و هدف: پتاسیم یکی از عناصر غذایی ضروری و پر مصرف برای رشد و توسعه گیاه توتون می باشد. مقدار پتاسیم در برگ توتون همبستگی بالایی با کیفیت برگ توتون دارد و یکی از مهم ترین شاخص ها جهت تعیین کیفیت برگ توتون می باشد. پتاسیم در خاک به ترتیب کاهش قابلیت استفاده برای گیاه شامل بخش های محلول، تبادلی، غیرتبادلی و ساختمانی می باشد.. این پژوهش با هدف بررسی شکل های مختلف پتاسیم (محلول، تبادلی، غیرتبادلی و ساختمانی) به همراه پتاسیم شبه کل (عصاره گیری شده با تیزاب سلطانی) در خاک های مناطق توتون کاری استان های گلستان، مازندران و گیلان انجام گرفت. مواد و روش ها: در مناطق توتون کاری هر یک از استان های گلستان، مازندران و گیلان 3 خاکرخ حفر شد. تمام خاکرخ ها تشریح و بر اساس کلید سیستم جامع طبقه بندی خاک طبقه بندی شدند. شکل های مختلف پتاسیم (محلول، تبادلی، غیرتبادلی و ساختمانی) به همراه پتاسیم شبه کل اندازه گیری شده و ارتباط آنها با یکدیگر و با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک مورد بررسی قرار گرفت. یافته ها: در مناطق توتون کاری شمال کشور میانگین مقدار پتاسیم محلول، تبادلی، غیر تبادلی، شبه کل، ساختمانی و کل به ترتیب از صفر تا 24/38، 7 تا 513، 44 تا 1933، 70 تا 4267، 4114 تا 15607 و 4166 تا 16157 میلی گرم بر کیلوگرم خاک و میانگین درصد پتاسیم محلول، تبادلی، غیر تبادلی، شبه کل و ساختمانی به پتاسیم کل به ترتیب از صفر تا 32/0، 12/0 تا 41/4، 83/0 تا 96/11، 21/1 تا 72/33 و60/85 تا 96/98 متغیر می باشد. خاک های مورد مطالعه در استان گیلان کم ترین مقدار تمام شکل های پتاسیم را دارند و خاک های مورد مطالعه در استان مازندران از نظر شکل های محلول، تبادلی، غیرتبادلی و شبه کل و خاک های مورد مطالعه در استان گلستان از نظر شکل های ساختمانی و کل دارای بیشترین مقدار هستند. آزمون همبستگی شکل های مختلف پتاسیم با اجزای بافت خاک نشان داد که بین شکل های مختلف پتاسیم به جز پتاسیم محلول رابطه مثبت معنی دار با مقدار رس و سیلت و رابطه منفی با مقدار شن در سطح یک درصد وجود دارد. بالاترین ضریب همبستگی مقدار شن و سیلت با پتاسیم غیر تبادلی و مقدار رس نیز با پتاسیم شبه کل می باشد. همچنین، نتایج آزمون همبستگی نشان داد که بین تمام شکل های مختلف پتاسیم همبستگی مثبت معنی دار در سطح یک درصد وجود دارد به جز پتاسیم محلول که تنها با پتاسیم تبادلی و غیرتبادلی به ترتیب در سطح یک و پنج درصد همبستگی مثبت معنی دار دارد. مقایسه مقدار پتاسیم شبه کل با شکل های مختلف پتاسیم نیز نشان داد که پتاسیم شبه کل بین پتاسیم غیرتبادلی و پتاسیم ساختمانی قرار دارد و از نظر مقدار به پتاسیم غیر تبادلی بسیار نزدیک می باشد. نتیجه گیری: مقدار پتاسیم قابل دسترس گیاه (پتاسیم محلول، تبادلی و غیرتبادلی) در مناطق توتون کاری استان مازندران بیشتر از استان های گلستان و گیلان بوده و در نتیجه مدیریت کودی پتاسیم در این مناطق با هم متفاوت خواهد بود. پتاسیم شبه کل همبستگی خوبی با شکل های دیگر پتاسیم داشت و از آنجائیکه شامل شکل های محلول، تبادلی، غیرتبادلی و بخشی از پتاسیم ساختمانی است، می تواند نشان دهنده قدرت تامین پتاسیم خاک برای گیاه در طول دوره رشد در نظر گرفته شود که نیاز است با آزمایش های گلخانه ای و مزرعه ای مورد بررسی قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-23-4_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/955085/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی، علیرضا و قلی زاده، عبدالغفور و خراسانی، رضا و خرمالی، فرهاد،1395،شکل های مختلف پتاسیم خاک های مناطق توتون کاری شمال کشور،https://civilica.com/doc/955085

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 28,235
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support